Boa (óriáskígyó)
Ani-csajszi 2007.04.04. 14:23
Állkapcsát kiakasztva száját akkorára nyitja, hogy a fejénél nagyobb "falatokat" is le tudja nyelni.
A boa - akárcsak a piton - az óriáskígyók (Boidae) családjába tartozik. De a családon belül már szétválik a két faj - az előbbi a boaszerű óriáskígyók (Boinae) alcsaládjába, az utóbbi pedig a pitonszerű óriáskígyók (Pythoninae) alcsaládjába tartozik.
Áldozatát először összeroppantja, majd egyben nyeli le. Állkapcsát kiakasztva száját akkorára nyitja, hogy a fejénél nagyobb "falatokat" is le tudja nyelni (ld. a Kisherceg kalapját). A zsákmány méretétől függően akár hetekig is emészt. Rendkívül alkalmazkodóképes, száraz, füves területeken és a nedves erdőkben egyaránt jól érzi magát. Búvóhelyként emlősök üregeit használja. Élőhelye Közép- és Dél-Amerika. Ennek a kígyónak több alfaja is ismert: a Peruban élő perui vörösfarkú boa (Boa constrictor ortoni), a feketehasú boa (Boa constrictor melanogaster), a Boa constrictor occidentalis és a Boa constrictor imperator.
Leírása
A vörösfarkú boa 3-3,5 méter hosszú, igen változatos mintázatú. Bár filmekben gyakorta használják egyfajta díszlettárgyként a helyszín félelmetes voltának hangsúlyozására, valójában viszonylag békés természetű és kisebb termeténél fogva emberre kevésbé veszélyes - persze jobb félni mint megjedni - többnyire könnyen szelídíthető kígyó. Az óriáskígyók az alsóbbrendű kígyók közé tartoznakaz, melyre a kloákanyílás melletti anális karmok utalnak. Testük alapszíne világosbarna, rajta vöröses, nagy ovális foltok vannak sötétbarna vagy fekete szegéllyel.
Az állat helyének kialakítása
Egyszerűen berendezett, vízmedencével ellátott terráriumban hosszú ideig tarthatjuk. Aljzatként használhatunk virágföldet. Nem szabad forgácson vagy akváriumi homokon tartani, mert az nyálkahártya-gyulladást okozhat - ha az állat lenyeli. A terrárium hőmérséklete nappal 28-30 °C, éjszaka pedig kb. 22-25 °C legyen. Párzási időszakban eleinte 12-18 °C szükséges, majd fokozatosan visszatérhetünk az eredeti hőmérsékletre.
Táplálkozás
A fiatalok kisebb, míg az idősebbek nagyobb rágcsálókat, madarakat fogyasztanak.
Gondozás
Terráriumi tartása odafigyelést igényel. Szinte már a legkedveltebb óriáskígyó, sok helyen tájékozódhatunk igényeiről, mégis sok elpusztul a fogságban a helytelen körülmények miatt. A helyesen tartott példányokat szaporítani is könnyű.
Szaporodás
Az óriáskígyók egész évben párzanak. Két különösen kedvező időpontot emelhetünk ki: augusztus-szeptember környékét és a februártól májusig tartó időszakot. A vemhesség kb. 30 hétig tart, majd a közel 20-30 utód elevenen jön a világra. A kicsinyek általában 30-35 cm hosszúak és elég korán elkezdenek táplálkozni.
|