Újszülött cicák gondozása
Ani-csajszi 2007.03.29. 14:40
Ha a vemhes cicánk egyik nap nem jelentkezik a szokásos simogatásadagért vagy a reggeliért, akkor valószínűleg eljött az idő...
A cicamama két hónappal a nász után hozza világra kicsinyeit. Onnan tudhatjuk, hogy eljött a nagy nap, hogy a macska nem ébreszti tigrisugrással a gazdit szokása szerint hajnalban a reggeli miatt, hanem egész egyszerűen eltűnik. Ezt nem depresszió miatt teszi, hanem azért, mert a szülés alatt nem kíván társaságot. Ez persze nem azt jelenti, hogy hagyjuk rá a dolgot, csak azt, hogy semmi esetre se zavarjuk, de legyünk résen, és ha baj van, akkor azonnal hívjuk az állatorvost! Egy alomba 3-5 kiscica születik, akikre az anya nagyon vigyáz.
Mi is vigyázzunk, mert a mama ilyenkor bizony átértékeli a gazdihoz fűződő szeretetteljes viszonyát és akár tettlegességgel is reagálhat a macerálásra. Az első pár hétben a mama ritkán hagyja magára a kölykeit, hiszen azok 3 hetes korukig kizárólag anyatejen élnek. Nézzük, hogyan könnyíthetjük meg a cicamama életét!
Meleg környezet
Az újszülött cicák életük első pár hetében egy csomó mindenhez nem értenek még, például a testhőmérsékletük szabályozásához sem. Persze erről azért a természet a maga módján gondoskodott azzal, hogy az összebújt kicsik melegítik egymást, de egy hidegebb márciusban ez nem biztos, hogy elég. Mivel a kölykök számára a kellemes hőmérséklet 25-27 °C között van és a párzás nem csak nyáron történhet, hanem januártól szeptemberig folyamatosan, ezért a megfelelő klíma kialakítása nem minden időszakban könnyű.
A hideg hónapokban remek megoldás, ha kölcsönkérjük a nagyi elektromos takaróját és elhelyezzük az alom közelében. Persze a kicsikhez ne túl közel tegyük, mert a ropogósra sült macskák látványa maximum a kínai konyhán edződött ínyenceknek okozhatnak örömöt... Tiszta hely
A macska alaphelyzetben is idegesítően sok időt tölt tisztálkodással, ez a család gyarapodása esetén fokozottá válik. Mi is besegíthetünk a mamának, ha az alomként használt rongyokat tisztántartjuk. Persze nem azt jelenti, hogy vásároljuk fel egy turkáló ruhakészletét, csak annyit, hogy rendszeresen mossuk és cseréljük az alomnak szánt ruhadarabokat. Annak ellenére indokolt a tisztántartás, hogy a kölyökmacskák ürülékét eleinte anyjuk lenyaldossa, pontosabban ő készteti ürítésre őket azáltal, hogy nyalogatja a nemi szervüket és a végbelüket.
Ez - valljuk be - elég gusztustalan szokás, de a kutyáknál sem ismeretlen fogalom a koprofágia. Bár ez esetben nem gasztronómiai ínyencségként és egyéb perverzió miatt fogyasztja el az anya az ürüléket, csak így mégis egyszerűbb a fészek ÁNTSZ által is megfelelőnek tartott higiéniai viszonyainak fenntartása.
Egészséges környezet
A cicamama nem véletlenül építi a szülőszobát oda, ahova. Nyugalomra vágyik, tehát lehetőleg ne a szülés utáni napokra időzítsünk családi összejöveteleket, ahol a kiscicákat bevezetjük a társaságba. A mama a rendszeres zaklatás miatt, még ha jóindulatból történik is, esetleg úgy elrejti a kölyköket, hogy legközelebb már csak kamaszkorukban látjuk viszont. Viszont ellenőrizzük őket gyakran, mert betegség esetén a gyors felismerés és a cselekvés életmenő lehet! Ha valamelyik kölyök nem gyarapszik, illetve nem nő úgy, mint testvérei, akkor jobb, ha megmutatjuk egy állatorvosnak.
A kiscicák szeme 6-12 napos koruk között, általában 8 napos korban nyílik ki. Ekkor kezdenek el érdeklődni a külvilág iránt. Attól függően, hogy milyen erőben vannak és, hogy mennyire van kézhez szoktatva az anyjuk, lassacskán botladozva elkezdenek közlekedni.
Négy hetes korukra már egészen jól tudnak járni, bár persze a koordinációval és a helyzetfelismerő képességgel még lehetnek gondok. Ekkor már megkínálhatjuk őket valamilyen pépes étellel is, ez lehet cicatejbe (boltban kapható, cicák számára készített, tápanyagdús, laktózmentes tej) áztatott száraztáp, vagy junior konzerv. Az ilyen próbálkozások eredménye általában az, hogy a bolyhos szőrgombolyagok nyakig maszatosak lesznek és a helyük is úszik az ételtől, amit kevésbé szerencsés esetben még szét is hordanak a méregdrága perzsaszőnyegen. Már csak ezért is fontos, hogy ezeket a maradékokat mindig feltakarítsuk.
Ha a cicák elérik a négyhetes kort és már egész ügyesen eszegetnek, akkor jön el az első féreghajtás ideje. Ezt 12 hetes korukig 2 hetente kell ismételnünk. Két hónapos korukig még bőszen szopiznak a macskakölykök, de ekkor már szilárd kaját is egyre mohóbban ízlelgetik. Így két hónaposan el lehet választani őket az anyjuktól, és el lehet kezdeni az oltási programjukat.
|