Lüttichi harcos kakas
Ani-csajszi 2007.03.30. 20:37
A lüttichi harcos tekintélyes nagyságú és izomzatú, kifejezésében büszke, a tollazata pedig érdekesen színjátszó.
A lüttichi harcos elődeit a 19. században tenyésztették ki közösen a flamandok és a vallonok. Lüttich tartományban a tenyésztők belga harcosokkal és a magasabb állású, erősebb csontú maláj állatokkal értek el eredményeket. Ezekből fejlődtek ki később a lüttichi harcosok.
Fej és forma
A lüttichi harcos törzse megnyúlt, nyakvonala is karcsúbb. A hát valamivel hosszabbnak látszik, a tartás csapottabb a belga típusnál. A hastájék kevéssé jellegzetes, a kormánytollak lazábban helyezkednek el. A farok állásszöge is kissé magasabb, a tollazat összességében hosszabbnak és teljesebbnek tűnik.
A fej jellegzetességei a belga harcoshoz hasonlóak, de a legtöbb lüttichinek egyszerű taraja van, bár a dudortaraj is előfordul. A kakasok fejfüggelékeit kurtítják. A kakas súlya 3,5-4,5 kg, a tojóé 3,5-4 kg. A kakas gyűrűnagysága 24, a tojóé 22. A tojáshéj színe barnás vagy sárga.
Színváltozatok
A lüttichi harcosok a következő színekben fordulnak elő: kék (szegélyezett vagy szegetlen), nyírfaszínű, narancsszínű melltollazatú, aranynyakú, ezüstnyakú narancsszínű háttal, fekete és fehér. Az értékesítésnél a szín és a rajzolat másodlagos szerepet játszik.
Sajátosságok
A lüttichi harcosnak tekintélyes nagyságúnak és izomzatúnak, kifejezésében büszkének, a tollazatának érdekesen színjátszónak kell lennie. Csirke- és jércekori fejlődésének ideje 18 hónap. Ezért az állatok többnyire csak a második évben teljesen érettek és akkor válnak értékes kiállítási állatokká. Elszánt tenyésztők nem ijednek meg a sorozatosan előforduló hibás színektől.
|