Madarat fogunk, de nem örömünkben
Ani-csajszi 2007.03.30. 22:38
Mit tegyünk, ha madarunk kislisszolt a lakásból? Van egy pár trükk, amellyel elkaphatjuk, esetleg visszacsalogathatjuk otthonába.
Többünknek slisszolt már ki a kutyája egy óvatlan pillanatban a kapun, de ilyenkor általában nem esünk kétségbe, csak utána kiáltunk, és már jön is vissza. De mi a teendő akkor, ha szelídített madarunkat a vállunkon felejtjük és kisétálunk vele...? Mielőtt észbe kapnánk már hetedhét határon túl van. És mit tegyen az, akinek egy ilyen madár száll le a kertjében?
Nos, az idő ilyenkor ellenünk dolgozik: minél hamarabb cselekszünk, annál valószínűbb, hogy megleljük elveszett madarunkat. Azonnal induljunk a keresésére, ugyanis ha madarunk nem szokott hozzá a hosszú távú repüléshez, akkor hamar kifárad és leszáll. Így könnyen befogható, és épségben hazaszállítható.
A nagyvárosi rengetegben
A nagyvárosi rengetegben élőknek már kicsit nehezebb a dolguk, hiszen az ilyen környezetben könnyen szem elől téveszthető a madár. Ilyenkor se adjuk fel, ragasszunk ki fényképes, a madár adatait tartalmazó hirdetéseket a környéken és érdeklődjünk az ott lakóktól, hogy látták-e. Érdemes az állatorvosi rendelőkben is kérdezősködni, és az interneten is regisztrálni az elveszett állatok között (ha lehet, minél több helyen). Bár annak a valószínűsége elég csekély, hogy egy régóta eltűnt madár még visszakerül eredeti gazdájához, de azért nem szabad feladni a reményt!
Amikor a kertünkben landol
Most nézzük, mit tegyen az, akinek a kertjében landol egy eltévedt díszmadár. Mindenkinek feltűnik, ha nem honos (költöző vagy a hazai), hanem díszmadár száll le kertjében. Ezért első gondolatunk valószínűleg az lesz, hogy "szegény madár biztosan elveszett". Mivel a díszmadarak többsége hazánkban nem őshonos, így elég valószínű, hogy - segítség nélkül - nem sokáig marad életben egy kézhez szoktatott, nem a mi klímánkhoz alkalmazkodott szárnyas. Ráadásul kertünk természetes madarai - a territóriumuk védelme érdekében - folyamatosan piszkálni fogják a betolakodót. Tehát, ha segíteni akarunk rajta, be kell fognunk!
A becserkészés
Ha a madár kifáradt a repüléstől és a földere száll le, akkor nincs nehéz dolgunk, csak fogjunk egy nagy törölközőt, és lassan közelítsünk felé. De ne hátulról próbáljuk meg becserkészni, ekkor ugyanis ragadozónak hihet minket, és elrepül. Inkább szemből araszoljunk felé, s ha már elég közel vagyunk, dobjuk rá a törölközőt. Meg is van! Mivel ez elég félelmetes helyzet számára, védekezni fog, ami többnyire erőteljes csípéseket jelent. Ezt úgy védhetjük ki, ha fejét hátulról megfogjuk. Amikor már biztonságosan tarjuk, keressünk neki a lakásban egy ideiglenes helyet, macskaszállítót, vagy egy erős kartondobozt.
Ha a madarunk egy fán ücsörög, akkor már kicsit nehezebb befogni. De nem lehetetlen! A legegyszerűbb, ha van elfekvőben egy madárkalitkánk, abba rakunk élelmet (magokat, gyümölcsöt) és kitesszük a fa alá, vagy a fának egy biztos pontjára, úgy, hogy ne imbolyogjon. Ez után már csak várnunk kell, és amint besétál, rácsukjuk az ajtót. A kalitkát a lakás legcsendesebb részében tegyük le, majd takarjuk le egy fehér (nem túl vastag) ronggyal, hogy a madár megnyugodhasson. Ha úgy véljük, hogy lehűlt a teste, helyezzünk a közelébe egy lámpát, hogy felmelegedjen.
Nagyon fontos, hogy ha már madártulajdonosok vagyunk, akkor a talált madarat tartsuk távol sajátjainktól, ugyanis a kóbor madarak gyakran fertőző betegségek, mint például papagájkór (Chlamydophila psittaci) hordozói. A fertőzés elkerülése végett mindig mossunk kezet és cseréljünk ruhát, mielőtt saját madarainkat kézbe vennénk.
Ha értékes madarat találtunk, akkor azt bizonyára hiányolja eredeti tulajdonosa. Megpróbálhatjuk felkutatni a gazdit. A legfontosabb helyek, ahol bejelentenek eltűnt állatokat, az a környékbeli plakátragasztó-helyek, a rendőrség, az állatmenhelyek, és az állatorvosok. Mivel a madarak messzebb jutnak, mint a kutyák vagy a macskák, érdemes nagyobb távolságban lévő szervezetekkel is felvenni a kapcsolatot. Nem árt, ha állatorvossal is megnézetjük a madarat, ellenőriztetjük egészségét és még az is előfordulhat, hogy van mikrochipje, amely jelentősen megkönnyítheti az eredeti gazdi felkutatását.
Ha nem jelentkezik a gazdi, akár meg is tarthatjuk a madarat!
|