Amazonpapagáj
Ani-csajszi 2007.03.30. 15:19
Az amazonpapagájok kitűnő hang- és beszédkészséggel megáldott jószágok, és bár néha kicsit zsémbesek, azért igazán szeretetre méltóak.
Az Újvilágban őshonos, Kolumbusz Kristóf által elnevezett amazonpapagájok európai megjelenése a felfedező első hajóútjához köthető.
Az Amazona nemzetségbe 27 különböző faj sorolható, néhányukból rengeteg van, másokat viszont a kihalás veszélye fenyeget.
Középnagy-nagy testű papagájok, csőrük erős, szárnyuk és farkuk lekerekített. Sok porzótollal rendelkeznek, ami különleges, fajspecifikus illatot biztosít nekik. A fajok színe általában zöld, de a színek nagy keveredése figyelhető meg nemzetségükben.
Az őstehetség
Az amazonpapagájok kitűnő hang- és beszédkészséggel megáldott jószágok, és bár néha kicsit zsémbesek, azért igazán szeretetre méltóak. Tudományos kísérletek igazolják magas intelligenciájukat: képesek az összefüggő beszédre, hét szín megkülönböztetésére, valamint két előttük lévő dologról megállapítani, hogy azok azonosak-e vagy sem. A tudósok a hároméves gyermekekkel, a majmokkal és a delfinekkel azonos értelmi szintre sorolják őket.
Energetikusak, jól szocializáltak és ragaszkodóak, még az ölelgetést sem bánják! Éppen ezért nem tűrik, hogy elhanyagolják őket! A gondatlan gazdit figyelmeztetésül néha jól meg is csípik! Sok tulajdonos úgy vélekedik, ha amazonod van, olyan, mintha kutyád lenne, csak éppen szárnyakkal.
Magok minden mennyiségben...
Táplálékának fő összetevői a napraforgómag (40%); a köles, a fénymag és a zab 10%-os mennyiségben, a kendermag, lenmag, búza, árpa, kukorica, dió és a mogyoró pedig 5%-os mennyiségben legyenek jelen a madáreleségben. Étrendjét célszerű kiegészítenünk friss gyümölccsel és zöldséggel, valamint lisztkukaccal is. Csak így biztosíthatjuk számára a megfelelő vitamin- és ásványianyag-mennyiséget. A csokoládét, az avokádót és az almamagot azonban kerüljük, ezek ugyanis számára mérgezőek!
Lehetőleg párban tartsuk, úgy biztosan nem fog unatkozni. Ha kalitkában tartjuk, naponta röptessük és engedjük, hadd mozogjon. A legjobb azonban, ha 10 köbméter légterű helye van, melyben ágak és játékok is vannak elhelyezve, ugyanis nagyon szeret játszani. Ha egyedül tartjuk, akkor 1 köbméter légterű kalitka is elegendő, de a mozgást számára is kell biztosítanunk! Lakásban tartva gyorsan megszelídül és a család egyenrangú tagjaként fog viselkedni. 40-50 évig is elél, így sokáig élvezhetjük kedves kis társaságát.
Érdekes papagájtények
A papagájok többnyire nyüzsgő szociális életet élő, monogám jószágok. Eredeti élőhelyükön általában csoportosan keresgélnek ennivaló után, együtt repülnek és esténként az otthonukhoz is egy csapatban térnek vissza. A fiókák nevelésére is nagy hangsúlyt fektetnek és többnyire a párokon kívül a "nagynénik és nagybácsik" is besegítenek az oktatásba.
A papagájok pazarlóan esznek: több eleséget használnak fel, mint amennyit ténylegesen elfogyasztanak. Ezt a madártartók, azonban mind jól tudják... :)
A papagájok emlékezőtehetsége fajonként, sőt egyedenként változik, így különböző ideig tart memorizálniuk a dolgokat és nem is emlékeznek ugyanannyi ideig bizonyos szavakra az azonos fajba tartozó egyedek. Tehát, nem lehet általánosítani. Továbbá tévhit az, hogy csak a hímivarú papagájok vannak jó beszédkészséggel megáldva, a tanulási készség ugyanis nem ivarhoz, hanem egyéniséghez kötött.
A csapatban élő papagájoknál kialakul a rangsor, ez annyiban érdekes, ha fogságban élő papagáj a gazdit is családtagnak veszi, az még nem jelenti azt, hogy Őt tekinti "főnöknek"... Tehát, ha magát tekinti felsőbbrendűnek, akkor kinézheti a gazdi szájából a falatot és követelheti a napi játékadagot. |
|