Amit a tenyésztő tud
Ani-csajszi 2007.03.28. 19:39
Állatra nincs garancia. Ha csökkenteni szeretnénk a vásárlási kockázatot, akkor néhány dolgot előre tisztáznunk kell a tenyésztővel.
Ha megérett bennünk az elhatározás, hogy kutyát tartsunk, és már azt is tudjuk, hogy melyik fajtát szeretnénk, akkor már csak egy - azonban igen lényeges - kérdés maradt hátra: honnan szerezzük be a kutyust? A legtöbb állatorvos azt ajánlja, hogy közvetlenül a tenyésztőtől vásároljunk kutyát.
Ahhoz azonban, hogy a tenyésztőtől a legkiválóbb, legegészségesebb és legéletrevalóbb kutyust vihessük haza, nem árt, ha pár kérdést előre átgondolunk, melyek megválaszolása után könnyedén dönthetünk és biztosan elégedetten távozunk majd újdonsült házőrzőnkkel.
Mit kérdezzünk a tenyésztőtől?
1. Törzskönyvezettek-e a szülők? Bizonyos fajtáknál eredendően nagyobb a genetikai problémák kockázata, ilyenek például a csípő, a szív, és a szem betegségei. Ezek általában öröklött betegségek, ezért a törzskönyv segítségünkre lehet a kutyus felmenőinek ellenőrzésében. Tenyésztőtől azért is érdemes vásárolni, mert ott a kutyus folyamatosan ellenőrzött, felügyelt környezetben nő fel. Így minden oltást időben megkap, és betegségektől mentesen, törzskönyvvel kerülhet új tulajdonosához.
2. Mekkorák a szülők? Ha tudjuk, mekkorák a szülők, hozzávetőleges képet kaphatunk arról, hogy mekkora lesz a kutyusunk, ha felnő. Gondolkodjunk el, hogy biztosan ekkora kutyát szeretnénk-e.
3. Nézzük meg a szülőket. Ha van rá mód, vessünk egy pillantást a szülőkre is. Figyeljük meg, hogy jó egészségnek örvendenek-e és milyen az általános megjelenésük, viselkedésük. Félénkek, esetleg agresszívek? Milyen az alkalmazkodó képességük?
4. Hogyan szocializálták a kutyusokat? Voltak a kutyusok körül más kutyák is? Találkoztak emberekkel a gazdin kívül is? A szocializálódás kritikus időszaka a kutyusoknál 6-16 hetes korban van, ez a korszak nagyban meghatározza későbbi viselkedésüket. A kutyus jó szocializáltságához szükséges a más - hasonló és különböző korú - kutyákkal való játékos találkozás. Ugyanígy nagyon jót tesz a kutyus természetének, ha sokféle emberrel találkozik kiskorában és ezekről a találkozásokról jó emlékeket őriz.
5. Milyen védőoltásokat kapott? Mennyi és milyen típusú oltásokat kapott a kutyus? Mikor esedékes a következő oltás?
6. Féregtelenítették a kutyust? Szinte kivétel nélkül mindegyik apróság féreggel születik, ezért féregtelenítésük erősen ajánlott.
7. Volt az alomban beteg kutya? Ha a válasz igen, érdeklődjünk annak jeleiről, a felállított diagnózisról és a kutyus kezeléséről is.
8. Mit mondott az állatorvos? Ha az állatorvosi vizsgálat után az "egészséges" bélyegző került a kutyus papírjára, akkor nincs okunk aggodalomra. Ha azonban előfordult valamilyen betegség, tudjuk meg pontosan milyen fajta volt és igényelt-e gyógyszeres kezelést.
9. Mi a "garancia"? Milyen garanciát vállal a tenyésztő kutyáiért? Ha esetleg kiderül, hogy a kutyának súlyos betegsége van, milyen lépésekre hajlandó a tenyésztő? Ez egy nagyon kényes kérdés, és sajnos az biztos, hogy az első időkben könnyebb palástolni, mint később.
10. Ajánlólevelek? Referenciaként kérjük el néhány korábbi vásárló telefonszámát. Hívjuk fel őket és kérdezzük meg, hogy korrekt volt-e velük a tenyésztő, elégedettek-e kutyusukkal és ha problémájuk akadt, mennyire volt segítőkész annak megoldásában a tenyésztő.
11. Kell-e kötnünk szerződést? Kéri-e a tenyésztő, hogy kössünk vele szerződést? Ha igen, akkor mit tartalmaz az okirat? Hajlandó-e bármikor visszavenni a kutyát, ha nem tudjuk tartani?
12. Létszámkorlátozás - Néhány tenyésztő kérheti az állat bizonyos korban történő ivartalanítását. Ez általában nem okoz problémát a leendő gazdiknak, de azért jobb előre értesülni róla.
13. Mi van a felmenőkkel? Kérdezzük meg a tulajdonost a tenyészvonalról. Például, mi volt a kutyák átlagéletkora és miben pusztultak el. Ezeket érdemes feljegyezni, mivel segíthetnek, ha kutyusunk felnő.
14. Jelenleg mivel eteti a kutyusokat? Ezt mindig vegyük figyelembe. Célszerű, ha az első pár napban mi is ugyanazzal a táppal etetjük a kutyust, ezzel bélproblémák kialakulását előzhetjük meg. Ha szeretnénk tápot váltani, azt fokozatosan tegyük.
15. Egészségügyi és eladási bizonyítvány - Kérdezzük meg a tenyésztőt, hogy biztosít-e számunkra, az állatorvos által hitelesített egészségügyi bizonyítványt. Előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor a vételt is igazolnunk kell.
16. Csatlakozott-e valamilyen tenyésztői klubhoz? Kérjünk tőlük referenciát.
Kérdezzünk meg mindent, amit csak szeretnénk, hogy elégedetten távozhassunk az új kutyusunkkal. A tenyésztés, a kutya egészségének karbantartása és szocializálása nagyban befolyásolja, hogy milyen lesz kutyusunk természete, ha felnő.
|