Az egészséges madár titka
Ani-csajszi 2007.03.30. 21:41
A madártartás sokak szerint egyszerű és nem túl időigényes dolog. Ezt azok mondják, akik még sosem tartottak madarat.
A madártartás sokak szerint egyszerű és nem túl időigényes dolog. Ezt azok mondják, akik még sosem tartottak madarat. Bár ez az állítás akkor is igaz, ha dekorációként, illetve divatból vásárolunk madarat. Sokan úgy gondolják, hogy törődésként bőven elég, ha csak a mindennapi betevőjére ügyelünk. Az ilyen elhanyagolt, a lakás sarkában tartott jószág valóban nem okoz semmi gondot a tulajdonosának. De csak addig, amíg unalmában el nem kezdi tépkedni a tollait, vagy demonstratíve meg nem betegszik. Ekkor azonban állapota sokkal rosszabb, mint egy olyan madárnak lenne, akivel rendszeresen foglalkoznak. Ez már csak azért is igaz, mert a családtagként kezelt, nagy figyelemmel gondozott szárnyas nem szokott megbetegedni.
Tehát a madárvásárlást - épp úgy, mint bármely más háziállatét - alaposan gondoljuk át, tájékozódjunk az állat igényeiről, várható élettartamáról és tartásának optimális körülményeiről (kalitkaméret, táplálék, szociális igények) mielőtt megvásárolnánk. Segítségképpen nézzünk néhány, a madár számára kiemelkedően fontos tényezőt, melyek kielégítése egészségesebbé és hosszabbá tehetik a szárnyas életét.
Helyes táplálkozás: Elsősorban az adott faj számára speciálisan előállított magkeverékkel tápláljuk, ám érdemes odafigyelni, hogy változatos is legyen az étrend. A fitneszguruk tanácsait követve a csíraképes magkeverék mellett adjunk neki gyümölcsöt (alaposan megmosva, csonthéjasok esetében kimagozva), zöldséget (salátát, sárgarépát, spenótot, uborkát, zöldborsót), rügyeket (gyümölcsfát), gallyakat (legjobb a fűzfáé), lágyeleséget és szépiát. Kedvelt lágyeleség a reszelt répa búzacsírával keverve vagy a kemény tojás, alma, edámi sajt és zúzott dióbél keveréke, ami akár a gazdi fogyókúrás menüje is lehet.
Ha kedveljük a vadászatot és a test-test elleni küzdelmet, akkor a fehérjét pótolhatjuk hernyóval és hangyabábbal is; a vérengzéstől rettegők és vegetáriánusok pedig nyugodtan adjanak száraz tehéntúrót, reszelt sajtot (trappistát vagy edámit), babapiskótát vagy kalácsot.
Tiszta kalitka: Tisztaság fél egészség - tartja a mondás. Nos, ez az állítás szárnyasok esetében is megállja a helyét. Mivel csekély eredménnyel szoktathatók angolvécére a madarak, ezért meglehetősen nagy mennyiségű "melléktermékkel" szórják be alaposan és egyenletesen a kalitkát. Már csak esztétikai okokból is naponta, de legalább kétnaponta távolítsuk el a székletet; az ülőfákat és a kalitkát pedig havonta mossuk le fertőtlenítőszerrel.
Optimális környezet: A díszmadarak többsége trópusi területről származik, így nem lesznek boldogok, ha sarkvidéki körülmények között végzünk összehasonlító kísérleteket a tűrőképességüket illetően.
Legalább annyira rigolyásak, mint egy operaénekes: a huzatra roppant érzékenyek, ezért a kereszthuzatot szellőztetéskor kerüljük, a dohányfüstöt sem szívlelik, szemük rendszeresen begyullad tőle, valamint a fertőző betegségekre is hajlamosabbá válnak passzív dohányosként.
Stresszmentes élet: A sok stressz könnyen betegségeket okozhat, úgyhogy ne zaklassuk madarunkat törlesztőrészletekkel, adóemeléssel, fizetési felszólításokkal. Lehetőleg a kalitkát is nyugodt körülmények között helyezzük el, de persze ne a pince legpókhálósabb zugában. A konyha egyáltalán nem megfelelő élettér a jószágnak. A kerti voliert ne helyezzük házi szárnyasok közelébe, már csak a madárinfluenza réme miatt se (meg egyéb betegségek elkerülése érdekében sem), sőt, ha egy mód van rá, macskák által kedvelt övezetbe se tegyük. Akkor is legyünk óvatosak, ha csak napozni akasztjuk ki a kalitkájában: árnyékos, széltől védett és ragadozóktól mentes helyet válasszunk!
Speciális igények kielégítése: Néhány madárfajnak bizony vannak sztárallűrjei, a jó kapcsolat érdekében igyekezzünk azokat kielégíteni. Ha például igényli a fürdést, akkor rakjunk be neki fürdővizet, vagy időnként spricceljük le. A kakaduk és az arák kedvelik a mászófát, és a legtöbb faj szereti a hintát. A kalitkába azonban soha ne rakjunk tükröt!
Rendszeres állatorvosi vizit: Nem elég, ha a madárnak enni és inni adunk, minden nap meg kell figyelnünk, hogyan viselkedik: evett-e eleget, milyen a széklete, stb. A gyakorlott madártartó egyből észreveszi, ha madara kedvetlen, esetleg valami baja van, de a kezdőknek még szüksége lehet az állatorvos tanácsaira. Az évenkénti ellenőrzés pedig mindenkinek ajánlott.
Ha a fenti tanácsokat betartva igyekszünk egészségesen, szeretettel nevelni madarunkat, szárnyasunk akár életre szóló társunk lehet!
|