Macska a terítéken
Ani-csajszi 2007.03.29. 14:28
Melyik cicával ne fordult volna még elő, hogy rajtakapták a konyhaasztalon? Bemutatunk néhány trükköt, amellyel leszoktatható az étellopásról.
Miért találják a macskák olyan csábítónak az asztalt? A tesztfeladatra adott válaszok a következők lehetnek:
a) Mert úgy gondolják, hogy bárhova ülhetnek, fekhetnek b) Mert magasan van és onnan mindent jól belátnak c) Mert rendszeresen találnak ennivalót, amiért érdemes visszatérni d) Mindhárom igaz
Nos, a helyes válasz a d)!
Miért ne engedjük macskánkat az asztalon grasszálni?
Sorolhatnánk az okokat, de talán elég, ha a legfontosabbakat említjük meg. Például azért ne menjen fel az asztalra, mert koszos. A benti cica ugyanis elég sok időt tölt az alomtálcában, többnyire dolga végeztével betakarja az ürülékét, ezáltal mancsai nem a legtisztábbak. Annak ellenére, hogy gyakran tisztogatja magát, elkerülhetetlen, hogy maradjon valamennyi ürülék a talppárnái között. Ennek tudatában már nem olyan gusztusos cicánk után enni az asztalról.
Ha kedvencünk az asztalon portyázik, az nem csak egészségtelen, de néha idegesítő is tud lenni. Gondoljunk csak arra, amikor egy pillanatra őrizetlenül hagyott reggelink darabjai - illetve megcsócsált maradványai - az asztal körül hevernek. Nem is beszélve arról, hogy falánksága miatt még baja is eshet macskánknak, ha olyasmit talál az asztalon, ami számára veszélyes táplálék (például szilánkos csontmaradék).
Az egészséges cicák vizelete elvileg nem okozhat semmilyen egészségügyi problémát az embernek. Amúgy vannak olyan emberek, akik hisznek a vizelet gyógyító erejében, ilyen volt Mahatma Gandhi is, aki reggelente nem éppen kávéval kezdte a napot. De mi van akkor, ha a cica nem egészséges? Ekkor a betegségek és a paraziták is megjelennek a vizeletében, melyek közül néhány az emberre nézve is veszélyes lehet. Súlyos betegséget okozhat például a Toxoplasma gondii , de ez a kórokozó legalább gyors laborvizsgálattal kimutatható és eredményesen gyógyítható.
Jó tanács: tartsuk tisztán a lakást, a cicát pedig oltassuk be betegségek ellen - számára és számunkra is így biztonságosabb!
De mit tegyünk, ha már felszokott az asztalra?
Keressünk (vagy alakítsunk ki) olyan helyet a lakásban, ahova szívesebben mászik, mint az asztalra és mindent ellenőrizni tud. Tökéletesen megfelel igényeinek az ablakpárkányhoz támasztott mászóka, melyre felérve még kényelmesen el is terülhet.
Ne hagyjunk az asztalon ennivalót, mindent gondosan pakoljunk el - még a morzsákat is szedjük össze -, így nem lesz miért keresgélnie fenn. Vegyük el a gusztusát az asztaltól és környékétől: pl. citrus- vagy fenyőillatú fertőtlenítőszert használjunk.
Idomítsuk! A macska persze nem olyan jó tanítvány, mint a kutya, de a jutalomfalat nála is be fog válni. Az oktatáshoz szükségünk lesz egy pálcára, sok-sok jutalomfalatra és még annál is több türelemre. Amikor a cica az asztalon trónol, álljunk szorosan az asztal mellé, majd hívjuk közelebb magunkhoz. Érintsük meg a pálcával és rögtön utána adjunk neki jutalomfalatot. Ezt addig ismételjük, amíg nem köti össze a pálcát a jutalomfalattal. Ha már ismeri a pálcát, akkor azt akár az asztal alá is követni fogja.
Vannak a tanításon kívül kicsit kellemetlen, viszont szintén hatásos megoldások is: ilyen a vízpermetező flakon vagy a cicák számára félelmetes állathangokat kibocsátó készülékek alkalmazása. Amint kedvencünk felteszi a lábát az asztalra, spricceljük le vagy adjunk hangot a macskaijesztő készülékkel: a cica nyomban rájön, hogy rossz helyen jár és leugrik az asztalról. De ha ehhez a megoldáshoz folyamodunk, akkor legyünk óvatosak: a macska ne lássa, hogy honnan jön a vízfürdő vagy a kellemetlen hang, higgye azt, hogy a gonosz asztal a tettes. Ha leleplez bennünket, akkor távollétünkben fogja csak látogatni a terítéket.
Ha valakit nem zavar a macska az asztalon, akkor legalább kövessen el mindent a higiénia érdekében: oltassa be a betegségek ellen és ügyeljen a tisztaságra.
|