Ki is allergiás kire?
Ani-csajszi 2007.03.29. 14:37
Az állatok okozhatnak allergiát, de meg is óvhatnak a betegségtől, állítják a kutatók. Sőt, még az is előfordulhat, hogy állatunk lesz ránk allergiás...
Manapság egyre több gyerek születik asztmásan vagy allergiára való hajlammal. Allergiát okozhat a pollen, különféle táplálékok, de háziállataink szőre is. Irritációt, illetve túlérzékenységet válthat ki továbbá a környezetbe kerülő lehámlott állati bőrfoszlány vagy a macskák tisztálkodáskor a szőrre került nyál is. Az allergének finom (szinte észrevehetetlen) por formájában kerülnek a levegőbe, amelyek belégzése és bőrre jutása váltja ki az allergiás reakciókat (mint például hirtelen jelentkező nátha, csöpögő orr, könnyező szemek, viszkető bőr).
Sajnos ilyenkor az állat eltávolítása az egyetlen gyógyír. Persze az is előfordulhat, hogy a gyerek nagykorára kinövi az allergiát, sőt a tünetek bármelyik életkorban megszűnhetnek.
A steril környezet átka
De vajon miért alakult ki ez a nagyfokú érzékenység bennünk? Lehet, hogy a túlságosan steril környezetbe való burkolózás okozza a vesztünket? Mindentől óvjuk csemetéinket, legtöbbször állat közelébe sem engedjük őket, amíg el nem érnek egy bizonyos kort...
"Pedig azoknál a gyerekeknél, akik kutya vagy macska mellett nőnek fel, jelentősen csökken a későbbi allergia kialakulásának kockázata" - állítja dr. Dennis R. Ownby, a Georgiai Orvosi Egyetem Allergológiai és Immunológiai Tanszékének vezetője.
A kutató munkatársaival több éven keresztül vizsgált állattal és állat nélkül felnövő gyerekeket, illetve azok allergiára való hajlamát. Az eredmény megdöbbentő volt: a háziállat nélküli gyermekek 15,5%-ánál alakult ki macskaszőr-allergia, míg ez az arány csak 11,6% az egyetlen kutyával vagy macskával élők, és csupán 7,7% a két állattal egy fedél alatt élők között.
Tehát megdőlni látszik az az állítás, miszerint egészséges gyerek csak akkor nevelhető fel, ha állatot legfeljebb fényképen lát. "Hiszen mi is történik akkor, amikor egy gyermek a kutyájával, macskájával játszik? Az állat megnyalogatja, ezzel baktériumokat ad át, mely a gyermek immunrendszerének reakcióváltozását eredményezi, ami az allergia elleni védekezésként hat." - mondja Dennis R. Ownby. Érdemes tehát legalább elgondolkodnunk, mielőtt elutasítjuk a gyereket, ha négylábút szeretne kapni...
Por-cica
De nem csak mi lehetünk allergiásak háziállatainkra, hanem ők is ránk, illetve az általunk teremtett nem megfelelő környezetre. Az Edinburghi Egyetem kutatói megfigyelték, hogy egy ún. Mycoplasma baktérium szerepet játszhat a macska asztmás betegségében, melynek tüneteit súlyosbíthatják bizonyos háztartási körülmények. Így allergén lehet a ritkán takarított lakásban megülő por, a cigarettafüst, az emberi fejbőrről származó korpa és a pollen. A macskát védhetjük úgy is, mint az allergiás gyereket az állattól: azaz eltávolíthatjuk magunkat a házból és máris jobban lesz... vagy kitakarítjuk a lakást és mindenki boldog lesz.
|