Gondozás : Hogyan fárasszuk le a macskát? |
Hogyan fárasszuk le a macskát?
Ani-csajszi 2007.03.29. 14:43
Lehet, hogy valaki nem szeret tornázni. De ki nem szeret játszani? Adunk néhány ötletet, hogy mivel fáraszthatjuk le macskánkat.
Biztosan minden cicatulajdonos tapasztalta már, amint macskája föl-alá rohangál a lakásban, bámulatba ejtő helyekre felugrik, a falon szalad, kinyitja az ajtókat és összegyűri a szőnyeget vagy akár az éjszaka közepén meglep minket és beleharap a vádlinkba.
Nos, ha mi ebből a látványból kimaradunk, akkor bizony ideje a cicatornának, ugyanis kedvenc szőrpamacsunknak - épp úgy, mint nekünk - testmozgásra van szüksége! Ilyenkor nem csak a kiscicákra kell gondolunk, akiknek lételeme a rosszalkodás, hanem az idősebb macskákra is, hiszen nekik különösen fontos az edzés, hogy egészségesek maradjanak.
A torna mind fizikálisan, mind mentálisan hat ránk, hiánya cicánknak akár búskomorságot is okozhat, arról már nem is beszélve, hogy ha négylábúnk nincs kellőképpen kifárasztva, akkor annak éjjel magunk látjuk kárát. Ezért ajánlatos minden este a közös testmozgás!
Játékötletek
A közös játék, szórakozás csak erősíti kapcsolatunkat kedvencünkkel. A testmozgás mentálisan is stimulálja macskánkat, például a kiscicák egymással való játéka fejleszti a beilleszkedő-képességüket és önállóságukat is. Ilyenkor tanulják meg, hogyan kell vadászni, becserkészni a zsákmányt és mindeközben felfedezik a legjobb helyeket a lakásban és kertben, ahol baj esetén rejtőzködni tudnak.
Az idősebb macskák, bár már nem annyira bohók, azért még szeretnek játszani. Legkedvesebb játékuk általában a labda, amelyet az általunk készített újságpapír-golyócska vagy dió is helyettesíthet. A lényeg, hogy szívesen kergessék. De nézzünk még néhány másik játékötletet.
Rakjunk a szobába egy nagyobb ágdarabot, melyen erősebb gallyak is vannak, majd rögzítsük a padlóhoz vagy bútorokhoz. Cicánk hamarosan fel-le fog rohangálni rajta, és ha a karmait is ezen élezi, nem pedig a fotelon, akkor az mindenkinek előnyös!
Hagyjunk a szoba közepén egy papírzacskót vagy kartondobozt: pár perc elteltével kedvencünk belemászik, és nagy élvezettel veszi birtokba az új búvóhelyet.
Ha anyagilag és férőhelyileg megengedhetjük magunknak, vegyünk cicamászókát , mely remek gimnasztikai lehetőségeket kínál, emellett pedig látványos mind a macskának, mind a nézőnek.
Játékszabályok
Sose használjunk madzagot vagy fonalat a játék közben, ugyanis - bár lehet, hogy cicánk élvezi - könnyen lenyelheti, amelybe bele is halhat.
Kitehetjük cicánkat az udvarra is, hiszen ott úgyis feltalálja magát, és játszik kedvére. Ez viszont csak akkor jó ötlet, ha cicánk minden betegség ellen be van oltva és a környék biztonságos. Ellenkező esetben a cica - más macskákkal találkozva - súlyos betegségekkel fertőződhet, vagy - menekülési tapasztalat híján - kóbor kutyák martalékévá válhat.
Összegezve: hacsak cicánknak nincs felmentése tornából, sose hagyjuk ki a napi közös játékot, ezzel ugyanis meghosszabbíthatjuk és megédesíthetjük életét!
|