Útmutató korosodó cicákhoz
Ani-csajszi 2007.03.29. 14:46
Az egészségesen tartott cicák akár 18 évig is élhetnek, 13 éves koruk után azonban rendszerint már megjelennek az öregedés első jelei.
Az egészségesen tartott cicák fittségüket sokáig megőrizve akár 18 évig is élhetnek, 13 éves koruk után azonban rendszerint már megjelennek az öregedés első jelei. A korosodó cicák több odafigyelést igényelnek, hiszen szervezetük már nem a régi.
Az állatorvos segíthet megfejteni, hogy a cicánk életében bekövetkezett változások csupán az öregedésnek tudhatók-e be, vagy betegség, esetleg gyógyszeres kezelés mellékhatása áll a háttérben. Nézzünk néhány gyakori kérdést.
Milyen mellékhatásai lehetnek a gyógyszeres kezelésnek?
A gyógyszerek okozhatnak súlyvesztést, illetve súlygyarapodást, hányást, hasmenést, levertséget, egyensúlyvesztést, nyáladzást és émelygést. Ezért mindig kérdezzük meg az állatorvost, hogy milyen tünetekre számíthatunk. Említsük meg, ha az állat már kap valamilyen gyógyszert!
Miért hízik a cicánk?
A hízás gyakori a korosodó cicáknál, mivel a hormonális változások következtében anyagcseréjük lelassul. Ajánlott ilyen korban a magas rost- és alacsony zsírtartalmú táplálékra áttérni. Ha már az emésztése sem az igazi, akkor többszöri, kevés mennyiség könnyítheti meg táplálkozását.
A cukorbetegség, az izületi problémák, a máj-, szív- és érrendszeri bajok szintén egyéni diétát igényelnek. Többnyire aktivitásuk is csökken (izmaik sorvadnak, legyengülnek), mely szintén hozzájárul derékbőségük növekedéséhez. A "kényelmesebb" életmódot nem csak a lustaság, hanem az izületi és egyéb bántalmak is előidézhetik. Mégis nagyon fontos, hogy a macska mozogjon! Játsszunk vele, ha csak kíméletesen is, ezzel ugyanis javul a vérkeringése, amely megőrzi egészségét és segít a gyógyulásban!
Minek tudható be az állandó súlyvesztés?
Eszik a cica? A fogai, a szája és az ínye egészségesek? A nyaki izületei rendben vannak? Ha ugyanis az evést fájdalmas procedúraként éli meg, akkor inkább nem nyúl a táplálékához. A kor és a gyógyszeres kezelések ronthatják a szaglását, mely természetesen étvágytalansághoz vezet. Az anyagcsere-problémák, a szív-, máj- és veseelégtelenség szintén súlycsökkenéshez vezethet.
Az öregedés első látható jele - akárcsak nálunk - a bőr megereszkedése. Az izmok sorvadása is fogyást eredményez. Tehát ha a szaglása és az ízlelése sem a régi már, akkor használjuk kreativitásunkat és tegyük étrendjét változatossá és "ínycsiklandozóvá". Keveset, de többször adjunk az állatnak enni, részesítsük előnyben az enyhén (testhőmérséklet közeli hőfokra) felmelegített friss ételt, amit nyugodt környezetben tálaljunk fel. Ha a macska memóriája és a látása is megromlott, akkor mindig ugyanoda tegyük az ivóvizét és táplálékát. Kíméljük gerincét és helyezzük az ételt a fejével egy szintre.
Mitől kellemetlen a lehelete?
A macskák sajátos szájszagát a macskaeledel kissé felerősíti, de ha ez még "jellegzetesebbé" válik, az számos betegségre utalhat. Fog- és fogínyproblémákra, melyeket szájdaganatok is kísérhetnek. Fontos azonban, hogy ápoljuk és rendszeresen mossuk cicánk fogát (ha nem tudjuk, hogy hogyan kell, kérjük meg állatorvosunkat, hogy mutassa meg).
A bűzös lehelet - ha étvágytalanság és gyakori hányás kíséri - májproblémára utalhat. A veseproblémákra vizeletszagú lehelet jellemző, míg cukorbetegséget az édes lehelet jelez, főleg ha az állat többet iszik és ürít a szokásosnál.
Miért szomjas állandóan?
Milyen a vizestálja? Mindig legyen elérhető közelségben friss, tiszta víz (kint és bent is, ha több emelet van, akkor minden emeleten egyaránt). A cukorbetegség az időskor gyakori velejárója, mely növeli a szomjúságot.
Miért izeg-mozog egész éjjel a cicám?
Puha fekhelyre van szüksége, az izületi problémák miatt ugyanis ez is fájdalmakat okozhat. Akármilyen meglepő, ortopédiás ágyak már nekik is beszerezhetők.
Miért szundikál egész nap?
Talán nem reagál úgy a külső ingerekre, mint korábban, így felébreszteni sem olyan könnyű. A cicák általában naponta 16-18 órát alszanak, az idősebbek ennél 2-3 órával többet.
Miért megy neki a berendezési tárgyaknak?
A látása megromlott vagy valamilyen, a látását befolyásoló betegségben szenved. Idős korban természetesen mindenkinek romlik a látása, de a cicák - ellentétben velünk - képesek ezt kompenzálni. Alakítsuk lakásunkat jól "járhatóvá" és könnyen beláthatóvá. Szólítsuk meg, mielőtt megsimogatnánk, hogy hangunkról könnyebben felismerhessen. A lépcsőt barikádozzuk el, nehogy leessen. A lakásból csak kísérettel engedjük ki.
Miért nem jön, ha hívom?
A nagyothallás illetve a süketség a legkézenfekvőbb magyarázat. Megpróbálhatunk velük kézjelekkel kommunikálni, néhány cica képes a kézjelek értelmezésére, ez azonban nagy kitartást igényel. De a kopogtatás, a tapsolás és a padlón való ugrálás is segít a figyelemfelkeltésben!
A mozdulatlanság másik lehetséges magyarázata az izületi gyulladás, mely megnehezíti és fájdalmassá teszi a macska számára a mozgást. Mindezek ellenére fontos a rendszeres, kíméletes mozgás, a cicamasszázst pedig egy remek alternatívaként alkalmazhatjuk. Amikor viszont testedzés helyett aludna, inkább ne háborgassuk, csak simogassuk meg vagy beszéljünk hozzá. Ha ügyelünk egészségére, évekkel meghosszabbíthatjuk kedvencünk életét!
|