Laoszi sziklapatkány
Ani-csajszi 2007.03.29. 18:27
Linné alapos munkát végzett, manapság már csak elvétve kerülnek elő új állatfajok. A 11 millió éve kihalt patkánymókus igazi szenzáció. Ropogósra sütve találtak rá egy laoszi piacon.
A laoszi sziklapatkány (Laonastes aenigmamus) a helyiek által csak kha-nyou-ként emlegetett "patkánymókus" a Diatomyidae család oszlopos tagja. És hogy miért érdekes mindez? Mert alig egy évvel ezelőttig azt hittük, hogy ez a rágcsálócsalád már 11 millió éve kihalt. Ugye mindenki azt hitte?
Az új fajra a Vadvédelmi Társaság (Wildlife Conservation Society) egyik munkatársa talált rá a helyi piacon, ahol ropogósra sütve árulták. Az éjszaka leple alatt rágcsáló sziklapatkányt csak a helybéliek ismerték, a kívülállók szeme elől egészen mostanáig sikeresen elrejtőztek a trópusi rengetegben.
A patkánymókus elnevezés sötét, patkányszerű feje és hosszú bozontos farka miatt ragadt rá. A rágcsáló súlya körülbelül 400 g, testhossza mindössze 26 centiméter, ebből 14 centit a farka tesz ki. Járása érdekes, kacsára emlékeztető, amelyet kifelé álló lábfejének köszönhet. Lépései a talajon meglehetősen bizonytalanok, viszont annál inkább hatékonyak és haladósak a kiálló sziklafalakon.
A sziklapatkány növényevő, többnyire magok, füvek és levelek szerepelnek étlapján, de alkalmanként szívesen fogyaszt kisebb rovarokat is. Életformája hasonló az éjszakai rágcsálókéhoz, szingli életet él: a nősténnyel csak egyszer, a párzás idején találkozik. A nászéjszaka után pár héttel egyetlen utód jön a világra.
A Floridai Egyetem munkatársainak lehetősége volt alaposabban megvizsgálni az ismeretlen fajt. Az együtt töltött idő alatt, a sziklapatkány megszokta, és úgy tűnik megszerette új környezetét, a körülötte lévő embereket. A lassú mozgású kis állatka nagyon barátságos, tanulékony, érdeklődő. Még az is előfordulhat, hogy hamarosan viszontlátjuk a rágcsálóbarátok otthonaiban! Ki tudja?!
|