Értsd meg a patkányodat!
Ani-csajszi 2007.03.29. 21:46
Elsőre nem könnyű eldönteni, hogy a patkány vicsorog vagy vigyorog, tehát mérges vagy elégedett. Ezért most adunk néhány tippet a patkányok testbeszédéhez.
Töltsünk 20 percet patkányunk ketrece előtt, ne tegyünk semmit, csak figyeljük! Ennyi idő ugyanis bőven elég ahhoz, hogy kiderítsük milyen karakterű állatunk van. Ha nem egyedül tartjuk, akkor még könnyebb a dolgunk, hiszen az, hogy az állataink megosztják-e a kapott ételt egymás közt vagy sem, sok mindent elárul a jellemükről és a gazdihoz való hozzáállásukról. Minden állat külön személyiség, de azért vannak egyértelmű viselkedési megnyilvánulások, jelek, melyekből kitalálhatjuk, hogy mit szeretnének mondani nekünk. Ehhez azonban nem árt érteni a testbeszédükből. Nézzük, mik az árulkodó jelek!
Szeretetből kurkászik
A patkány hithű szocialista, ragaszkodik társaihoz. A közösség tagjai gyakran egymáson alszanak, ami számukra annál finomabb, minél nagyobb a rakás. Persze - akárcsak a gyerekek - legalább ennyire élvezik, ha dögönyözhetik, lebirkózhatják a másikat vagy veszekedhetnek a játékokon. Pontosan e beállítottságuk miatt ragaszkodnak nagyon az egyedül tartott kedvencek a gazdájukhoz, hiszen ebben az esetben ő jelenti a "társat", a barátot számukra.
A szingli pati feltétel nélkül megbízik gondozójában, figyeli a mozdulatait és issza minden szavát: ezzel magyarázható, hogy könnyen tanítható, okos jószágnak tartják. Ezért is érthetetlen, hogy miért tartanak többen hörcsögöt, mint patkányt, hiszen az előbbi inkább csak eltűri és megszokja a gazdit, de nem ragaszkodik úgy, mint egy patkány. De talán tudjuk be népszerűtlenségét rossz píárjának és a filmekben ábrázolt félelmetes külsejének...
Ha nagyobb patkánycsalád boldog gazdái vagyunk, akkor láthatjuk, miként tisztogatják és rendezgetik állataink egymás bundáját.
Ez a szerető gondoskodás az összetartozás jele, mellyel az idősebbek a fiatalabbakat tanítgatják a szocializációra. Ezért, ha patkányunk lelkesen tisztogatásunkba kezd, akkor azt vegyük megtiszteltetésnek, mert akkor családtagjává fogadott minket. :)
Vicsorog vagy vigyorog?
A tapasztalatlan gazdit meglepheti és félrevezetheti állata vicsorgása, fogainak csikorgatása és grimaszai. Most mérges vagy örül? Velünk ellentétben a patkány akkor csinálja ezt, amikor boldog. Tehát ne tegyük vissza a ketrecébe azzal a gondolattal, hogy ha nem tetszik neki valami, akkor mérgelődjön egyedül, hanem örüljünk neki, hogy elégedett. Ilyenkor még hangokat is hallat, melyek leginkább a macska dorombolásához hasonlítanak. Persze nem olyan hangos, de ha közel emeljük a fülünkhöz, akkor tisztán hallható (ha mégis tévedtünk, akkor az fülcimpánkon fájdalmasan érezhető).
De azért ne keverjük össze ezt a jelenséget a mérges fogcsikorgatással, melyet erős morgás, felálló hátszőr, fókuszált szemek és merev, ugrásra készülő test kísér. Ekkor jobb, ha békén hagyjuk, mert bizony mérges vagy ijedt a kedvencünk.
Ha támadásba lendül, gyakran ad sziszegő, sikítozó hangokat. Ekkor jobb, ha inkább megvárjuk, míg lenyugszik. De ne csak magunkat óvjuk meg, válasszuk el társaitól is ha dührohamot kap, várjuk meg míg lecsendesedik és akkor visszatehetjük.
Patkány-párbaj
A mindennapi játék a patkánytársadalom szerves része, és csak akkor szokott harccá fajulni, ha új egyed érkezik a "családba". A hatalmi harc általában gyorsan lezajlik: az első szimatolások után egy könnyed csata következik, melyben a gyengébb fél a hátára vetve magát adja fel a harcot. Innentől kezdve megint teljes a béke, hiszen mindenki tudja, hol a helye. De ha azt vesszük észre, hogy a bemutatkozó harc eldurvul, akkor válasszuk szét a feleket, mert ilyenkor nem fogadják el az új jövevényt, s a párbajozók a beavatkozásunk nélkül komolyabb sérüléseket is szenvedhetnek.
Minden nap ellenőrizzük állatainkat és töltsünk velük egy kis időt. Ez nem csak kapcsolatunkat erősíti, hanem azt is lehetővé teszi, hogy könnyebben észrevegyük, ha valamelyik kedvetlen, nem eszik. Ekkor azonnal forduljunk az állatorvoshoz, mert minél hamarabb kezelik az állatot, annál gyorsabban épül fel.
|