Elveszett a görényem!
Ani-csajszi 2007.03.30. 13:37
Ha ivarzás van, akkor helyzet van: szökni kell. Ilyenkor görink egyesíti Monte Cristo grófja, Houdini és Rambo minden trükkjét a kiszabadulás érdekében.
Sajnos szinte egész évben olvashatjuk az elkeseredett gazdik kéréseit, üzeneteit, hogy segítsünk megkeresni az elveszett görényüket. Segítünk persze, meghirdetjük, de általában tanácsot is adunk, hogy hogyan akadályozhatjuk meg legközelebb a szökést. Mire kell odafigyelnünk, ha vadászgörény lakik velünk egy fedél alatt?
Miért szökik meg tőlünk a görényünk?
A vadászgörény nagyon kíváncsi teremtés - minden érdekli, folyamatosan felfedezőútra indul, új dolgok után kutat. Nem azért szökik el, mert nem szereti a gazdit, hanem azért, mert hajtja a vadászösztöne vagy a hormonjai.
A legtöbb eltűnés a párzási időszakban fordul elő. Amennyiben ivaros állatunk van, ilyenkor fokozottabban figyeljünk rá, mert mind az ivarzó hím, mind az ivarzó nőstény fejében ilyenkor csak az jár, hogy párt találjon magának. És a cél érdekében sok mindenre képes...
Ha kinn tartjuk kedvencünket, akkor képes kiásni magát a kennelből, kitépni a rosszul feltett hálót, rácsot, feltett zárat vagy akár a bezárt ajtót is. De a szobacirkálót sem kell félteni, annak is számos szabadulási ötlete van, mint például:
- Kimászni a szellőzőn
- Kikaparni a szúnyoghálót
- Kinyomni a nem megfelelően bezárt ajtót vagy ablakot
- Belemászni a kivitelre váró szemetesbe vagy hátizsákba
- Felmászni a párkányra vagy kijutni az erkélyre, ahonnan a szabadba vezet az út
- Séta közben kibújni a hámból
Mit tehetünk a szökés ellen?
A szabadban tartott görénynél fontos, hogy folyamatosan ellenőrizzük a kennel, ketrec állapotát és mindig legyünk észnél, ha nyitjuk vagy zárjuk a bejáratát. Ha földes kennelt építünk, ahol ásni tud, akkor érdemes medenceszerűen kibetonozni az aljzatát. Az ajtó befelé nyíljon, vagy a talajtól 50 cm-re kezdődjön. Célszerű, ha a háló, vagy a rács jól megerősített és minél kisebb réseket tartalmaz. Mindig horganyzott rácsot válasszunk (a csirkeháló nem megfelelő!). A kennel ajtaja pedig belülről is zárható legyen.
A lakásban tartott állat esetében az a fontos, hogy az otthonunkat görénybiztossá tegyük. Ezalatt nem csak azt értsük, hogy a görényünk számára biztonságos legyen a lakás, hanem azt is, hogy kedvencünk ne tudjon kijutni a négy fal közül.
Mindig figyeljünk oda a szellőztetésnél, de különösen nyáron legyünk résen. Ilyenkor vagy zárjuk be a görcsünket, vagy csak bukó-nyílóra nyissuk ki az ablakot.
Ellenőrizzük a szúnyoghálót, hogy nincs-e rajta kis szakadás, vagy rés, amit a görényünk tovább tudna szaggatni. Ha vendég jön, vagy mi jövünk-megyünk, mindig nézzünk a lábunk alá ajtónyitáskor, mert ilyenkor is kiszökhet (jobb, ha elzárjuk, vagy felvesszük a görényt, amikor ajtót nyitunk).
Az ablak alá és az erkélyre ne tegyünk olyan dolgokat, amire felmászva görink meglóghat. A nőstény akár a függönyön felmászva is el tudja érni az ablakot! Ha szemetet viszünk ki, vagy bármit, amibe belebújhat, érdemes átnézni, hogy nincs-e benne alvó kedvencünk.
Séta előtt mindig ellenőrizzük, hogy a hám megfelelően szoros-e, mert a nagyon laza hámból könnyen kibújhat. Célszerű csak és kizárólag görény számára készített, jó minőségű hámot használni, otthoni, saját készítésű hámokkal ne kísérletezzünk.
Jobb, ha nem teszteljük állatunkat, hogy képes-e póráz és hám nélkül velünk sétálni, mert valószínűleg az első 5 perc után otthagyna minket, és soha nem látnánk viszont.
Érdemes az állatunkat bechipeztetni és ha lehetséges, akkor még a hámjára is tegyük fel az elérhetőségünket, például egy biléta formájában. Így ha valaki megtalálja, akkor visszajuttathatja hozzánk.
Mit tehetünk, ha már megszökött?
- Próbáljuk meg hívni a játékával (érdemes hozzászoktatni őt egy sípoló vagy csipogó játékhanghoz, amit felismerve előbújik és jutalmat kap)
- Nézzünk át minden zugot a lakásban, szekrényeket, réseket, dobozokat, fiókokat, ágyalját, pincét, illetve bármit, ahová egy görény beférhet, sokszor ugyanis csak mélyen alszanak egy-egy ilyen helyen és azért nem találjuk őket. Az is elképzelhető, hogy beszorult valahová és segítségre vár (sajnos volt már rá példa, hogy a gazdik kinn keresték, és hetekkel később találták meg az elpusztult görit, beszorulva valahová a lakásban).
- Készíts a görényedről egy kis plakátot (fotó is legyen róla, nem árt jutalmat is felajánlani). Tedd ki a környéken: a lépcsőházakban, az állatorvosi rendelőkben, kutyakozmetikában, lámpaoszlopokra, iskolák közelében, illetve bárhol, ahol sok ember megfordul.
- Beszélj a postással, a környékbeli gyerekekkel, ők ugyanis sokfelé járnak, hátha látják valahol. Az újságos a környéken rengeteg emberrel beszélget, ő is érdeklődhet.
- Beszélj a szomszédokkal, mutasd meg nekik képen, hogy milyen állat veszett el, mondd el, hogy nem veszélyes, ne bántsák, hanem szóljanak, ha megtalálják, vagy ha látják.
- Ha van rá lehetőséged, mondasd be a helyi rádióba.
- Tedd ki a hordozóját (vagy élvefogó csapdát) benne a megszokott alvórongyával, eleséggel és vízzel (ha a környéken járkál még, akkor visszajöhet az eleség vagy a megszokott rongyai szagára). Érdemes a hordozó környékét homokkal felszórni, hogy kiderüljön a nyomokból, hogy milyen állat jár arra.
- Ha ivaros még az állatod, akkor érdemes egy ellenkező nemű görénnyel végigjárni a környéket - lehet, hogy a szagára előjön.
- Az alábbi elérhetőségekre küldd el a görényed adatait, és ha tudsz, akkor fényképet is mellékelj hozzá, hogy kitehessék a hírekbe: info@goreny.hu, info@ferret.hu, info@mvk.hu. Ezeken az oldalakon nagyon sok görényes megfordul, hátha valaki látta, vagy befogta. A háziállat.hu Elveszett állat rovatában is megjelentethetsz hirdetést.
Az első pár nap nagyon fontos a keresésben, mert olyankor még a környéken kóborolhat az elveszett görényed. Ahogy telnek-múlnak a napok, egyre kevesebb lesz az esélye, hogy megkerül, mert egyrészt nagy távolságokat képesek megtenni napok alatt, másrészt pedig nagyon sok veszély leselkedik rájuk: autók, kóbor kutyák, rosszindulatú emberek. De sose add fel a reményt, és ha lehet, inkább előzd meg a szökést!
|