Jön még nyúlra dér
Ani-csajszi 2007.03.30. 13:48
Hiába zuhan a kinti és emelkedik a benti hőmérséklet télen, a nyúl nem vetheti le a bundáját. Mit tehetünk, hogy komfortosan érezze magát?
A téli fagy még a vastag bundás nyuszit is megviseli. Ha nem figyelünk rá, fázni fog, és ettől a betegségekre is fogékonyabbá válik. Persze ha kedvencünk a lakásban lakik, akkor nem a zord hideg a probléma, hanem a túlfűtés. Mit tehetünk a nyúl téli komfortjáért?
Kinti nyúl fázik
Elhelyezés: a nyuszi meleg bundája miatt általában jobban bírja a hideget, mint a hőséget. Ezért télen akár kint is hagyható. Ehhez azonban fokozatosan kell hozzászoktatni. Igyekezzünk széltől, esőtől és fagytól védett kuckót építeni neki.
Ha beköszönt az igazi zord tél még egy plusz dobozt is betehetünk az óljába, amit jól tömjünk ki száraz szénával, hogy bele tudjon bújni és kényelmesen beburkolózni.
A ragadozók télen és nyáron egyaránt veszélyt jelentenek kedvencünkre, ezért erősítsük meg a nyúlólat. Győződjünk meg róla, hogy a ketrec oldalai és fedele masszívak, jól tartanak és a dróthálón ne maradjanak lyukak. De ha biztosra szeretnénk menni, akkor a kutya közelében helyezzük el nyuszit, ő majd megvédelmezi a ragadozóktól. Reggelente pedig költöztessük át a kert napsütötte részébe.
A nyúl hőszabályozása
A újszülött kisnyuszinak gyenge a hőszabályozása, ez később, a szőrzet kialakulásával kezd normalizálódni. A nyuszi átlagos testhőmérséklete 38 °C körüli, nyáron magasabb, télen alacsonyabb. A környezet hőmérsékletváltozásához való alkalmazkodás természetes folyamat, mely 0,5-1 °C nagyságrendű általában. A nyúl képes kiegyenlíteni a 40-42 °C külső hőmérsékletet, azonban 44-45 °C-on már hőguta lép fel. Az egészséges nyuszi továbbá képes a normális testhőmérsékletét -45 °C-on egy óra hosszat fenntartani, utána viszont elpusztul. A hőszabályozás fontos eszköze a nyelv és a fül, itt adja le a nyúl a fölös hő legnagyobb részét. A bőrön át való hőleadást gátolja a dús szőrzet és a verejtékmirigyek kevés száma. Tehát a nyúl nem tud izzadni. A hőszabályozás segítése a nyúl tartásának fontos része. |
Alom: az alomnak friss széna vagy puha szalma a legjobb. Ügyeljünk arra, hogy elegendő helye legyen az ólban, hogy ne kelljen a fekhelyére "bogyóznia". Ha nyuszink ketrece drótból készült, akkor legyen egy olyan hely is, ahol más (például fa) a borítás, amin megpihentetheti mancsait. Az almot gyakran cseréljük, így csökkenthetjük a betegségek kockázatát, ráadásul fülesünk is komfortosabban érzi magát. Bár nagy a csábítás, hogy saját takarónkhoz hasonló anyagból készítsünk fekhelyet a nyúlólba, mégse tegyük, ugyanis - mint a rágcsálók szokták - mindent megrág, és egy takaró komolyan megfeküdné a gyomrát.
Takarmányozás: mindig legyen nyuszink előtt nyúltáp (hivatalos nevén: pelletált takarmány), amelyből napi szükséglete testtömeg-kilógrammonként 50 gramm. Ezen kívül igényel szénát (kedvence a zabszéna), friss vizet és zöldséget. Ha nem ette meg az előtte lévő összes zöldséget, akkor pár óra múlva szedjük ki a maradékot. Télen a legnagyobb problémát a vízhiány okozza, hiszen pár óra alatt befagyhat az ivóvize. Vagy cseréljük gyakran, vagy használjunk vízmelegítő berendezést.
Általános tanács: naponta többször ellenőrizzük állatkánkat, hogy minden rendben van-e vele. Álljunk ellen a csábításnak, és ne vigyük be nyuszinkat pár órára a fűtött lakásba, hogy felmelegedjen. A hirtelen hőmérsékletváltozással ugyanis többet ártunk, mint használunk, a nyuszi újra kikerülve a hidegbe könnyebben megbetegszik és megfázik.
Benti nyúlnak melege van
Elhelyezés: a téli hideg a szobanyuszinak nem okoz különösebb problémát, annál inkább az elektromos vezetékek, melyeket szívesen megrágcsál, ha hozzájuk fér. A lakás fűtött pontján rendezzük be lakhelyét, kerüljük azonban a túl meleget és a forró fűtőtestek közelségét! A nyuszik ugyanis 15-20 fok között érzik magukat a legjobban.
A benti nyúl takarmányozása nem sokban különbözik a kintiétől, neki is fontos a jó minőségű lucerna vagy a fűszéna etetése, ugyanis a kereskedelemben kapható kész takarmányoknak alacsony a rosttartalma.
Rosthiány esetén a legjellemzőbb tünet a szőrrágás, amelyet - ha nem veszünk észre - komoly betegség követhet. Természetesen a kinti nyúlnak több energiára, vagyis tápra van szüksége, hogy védekezni tudjon a hideg ellen.
Általános tanács: a nyuszi általában napfelkeltekor és napnyugta előtt aktív, napközben pihen. Ha szeretnénk játszani vele - és azt akarjuk, hogy ezt ő is élvezze - akkor igazodjunk napi ritmusához.
|