Az idősödő nyuszi gondozása
Ani-csajszi 2007.03.30. 13:52
Ő is lehet öreg, beteg, nézzük, mit tehetünk azért, hogy megőrizzük egészségét...
Kölyökkora óta családtag, így tanúja lehettünk növekedésének, játékainak és annak, ahogy "végigrágja" magát a ház dolgain. Az energiával teli nyuszi, aki mindig bemutatott valamilyen cifra ugrómutatványt, egyszer csak belép az öregkorba. Talán korainak érezhetjük ezt az állapotot, hiszen annyira hozzátartozik életünkhöz.
A hobbiállatként tartott nyuszik átlagéletkora 8-10 év, azonban különleges gondoskodással akár plusz 5 évet biztosíthatunk számukra. A kint, illetve tenyésztési célra tartott egyedek lényegesen kevesebb ideig élnek.
Azokon a nyuszikon, amelyek egész életüket a szabadban töltötték, az öregség jegyei könnyen megfigyelhetők.
Aktivitás
Kétéves kora után a nyuszi némileg lelassul, könnyebben elfárad, többet alszik, természete általában nyugodtabb lesz. Éveinek előrehaladtával mozgása még komótosabb lesz, mely fájdalmakkal is járhat. A test változásai
A hat évnél idősebbek hajlamosak az embereknél is általános öregkori megbetegedésekre, mint például az izületi problémákra és a köszvényre. Ezt úgy vehetjük észre, hogy az állat kerüli a lépcsőzést és lassabban mozog. Fontos, hogy legyen egy jó állatorvosunk, aki ért a nyulakhoz, így csökkentheti nyuszink izületi és egyéb bántalmait. Figyeljük jelzéseit és mindig kérjük ki állatorvosunk tanácsát!
Öregkorban már a fogak sem olyan egészségesek; gyakoriak továbbá a vizelettartási problémák és a vesekövek kialakulása, melyek szintén állatorvosi felügyeletet igényelnek. A fogproblémák azonban nincsenek korhoz kötve, ha a nyuszink nem akar szalmát vagy egyéb kemény eleséget enni, az rendszerint mindig a fogak megbetegedésére utal.
A húgyhólyag megbetegedései, a vesekő- és a vizelettartási problémák, bár jelentkezhetnek fiatalabb korban is, mégsem jellemzőek. A tünetek könnyen észlelhetők: a nyuszi saját fekvőhelyére vagy szokatlan helyre vizel, ürítés közben - fájdalmai miatt - teste görnyedt és remeg. Vizelete pedig többnyire véres.
Ha későn észleljük (vagy észre sem vesszük), a vesekő méretének növekedésével arányosan fájdalmai is egyre erősödnek nyuszinknak (sokszor hangosan sír ürítés közben). Ezért fontos, hogy időben kapjon segítséget. A vizelettartási problémák gyakori kísérő tünete a lágy széklet, melyen a táplálék változtatásával segíthetünk.
A diéta segíthet
A lágy széklet sok gazdinak okoz fejtörést, ugyanis a nyuszik ilyenkor összemaszatolják helyüket, melynek kitakarítása nem egyszerű feladat. A nyuszikra egyébként jellemző a koprofágia egy speciális fajtája: a tápanyagban szegény, hagyományos bélsár mellett tápanyagokban gazdag vakbéltartalmat is ürítenek, melynek elfogyasztása esszenciális tápanyagokhoz juttatja őket.
Idős korukra a nyuszik előnyben részesítik a magas szénhidráttartalmú magokat és tápokat, így nem eszik meg ezt a bélsarat. Ennek következtében könnyen túlsúlyossá válhatnak, mely szintén korai halálhoz vezethet.
A nyolc hónapos vagy annál idősebb nyulaknál a kövérség megszüntetésére a magas kalcium- és fehérjetartalmú lucerna kiválóan alkalmas. Időskorban azonban csökkentett mennyiség szükséges (vagy helyettesítsük zabbal), ezzel csökkenthető a vesekő kialakulásának kockázata.
A zöld növények adagolását (répa, petrezselyem, korianderlevél) növeljük, a kalciumban gazdag brokkolit azonban csökkentsük. Kerüljük a kelkáposzta, a fejeskáposzta és a saláta adagolását. Csökkentsük a tápok mennyiségét, de csak akkor, ha sok szalmát és zöldet kap. A nyúltáp napi adagja 50g/ttkg legyen.
Idősödő nyuszink - túl a morcos tinédzserkoron - nagyon kedvessé válik, így rengeteg örömet szerez nekünk. Ha vigyázunk egészségére, sokáig társállatunk lehet, akit hazaérkezve mindig szeretettel üdvözölhetünk
|