Kutyafuttában
Ani-csajszi 2007.03.30. 14:23
A kutyás terepfutás a testmozgást igénylő gazdáknak és kutyáiknak lett kitalálva. Pár szóval bemutatnám ezt a sportágat és testvérét, a kutyás terepkerékpározást.
A kutyatulajdonosok jelentős zöme, amikor megkérdezik tőle miért jó, hogy a városban kutyát tart, azt válaszolja: a mozgásért. Naponta kétszer (háromszor-négyszer) sétálni kell mennem a kutyával és ez megmozgat. Aktív és már a versenyszerű sportolást abbahagyó sportolók, kocogó, futó közéleti személyek számolnak be arról, hogy sporttevékenységükben egy társuk mindig azonos - a kutyájuk.
Nos, valóban a kutya megmozgatja a gazdáját . Némelyek csak egy kicsit körbe a háztömb körül és van, amelyik jókora sétákra, hosszú futásokra csábít. Vannak, akiknek a korábbi mozgást hozza vissza a fürge társ, újra elkezdenek futni, mozogni a kutyájuk kedvéért.
A canicross - a kutyás terepfutás - ezeknek a gazdáknak és kutyáiknak lett kitalálva. Pár szóval bemutatnám ezt a sportágat és testvérét, a terepkerékpárosoknak igazi kihívást jelentő bikejöringet - azaz a kutyás terepkerékpározást.
A canicross francia eredetű sportág. A homo ludens újítása, amely már elindult világhódító útjára. A sportág alapvetően futó - terepfutó - sport, kutyások számára.
E sportágban ugyanis a kutya és az ember együttfut a kijelölt versenypályán egy szárral összekötve. A feladat: minél hamarabb megtenni a versenytávot a futóverseny szabályai szerint - együtt.
A szabályok egyszerűek: a kutyának kell elől futni (legalább a pálya 95%-án) a gazdának utána, közöttük pedig egy póráznak kell feszülni, amely egyik végén a gazda övén a másik végén pedig a kutya hámján csatlakozik.
A sebességet a gazda határozza meg - az ő futóteljesítményénél gyorsabban nem tud a páros futni. A kanyarokat a balra - vagy jobbra, parancsszavakra kell az ebnek teljesíteni (néha, főleg az elején nem árt a póráz kis kézzel való segítése). A kutyával való ilyetén futás mind a gazdának, mind a kutyának öröm.
Ugyanakkor a nem kutyás futókkal való közös futópálya használatnál még egy előnye is lehet: csökkenthetjük az ellenszenvet azokkal a futótársakkal akik félnek a szabadon futó kutyáktól.
A canicross testvérsportága a bikejöring ahol a kutya egy terepkerékpárossal összekötve teljesíti a távot.
Mindkét sportág a Magyar Kutyaszánhajtó és Canicross Szövetséghez tartozik. Legnagyobb egyesületünk a Magyar Canicross Sportegyesület. Az egyesület rendszeresen szervez versenyeket főleg Budapesten és környékén, azonban a lelkes sportolók az ország egyre több pontján szerveznek versenyeket, bemutatókat.
A versenyek általában egy rövidebb (max. 3 km) és egy hosszabb távon (max. 7 km) kerülnek megrendezésre . A kerékpárosok távja mindkét nap azonos, többnyire a hosszú távú pálya.
Nyáron azonban többnyire egyfordulós rövid távú versenyeket re ndeznek a kutyák kímélése érdekében. A leghosszabb magyar verseny az évvégi Domonyvölgy-i verseny, amelynek - immár hagyományosan - távja 18 km.
A példamutatóan alulról szervezkedő nemzetközi sportolói közösség létrehozta saját szervezetét, az Európai Canicross Szövetséget (European Canicross Federation -ECF) is. Az ECF-nek Magyarország is alapító tagja, az Elnökség tagja Babinyecz József.
A sportág hívei évek óta szerveznek nagy nemzetközi versenyeket, melyekről a magyar versenyzők egyre szebb és jobb eredménnyel tértek haza.
Ennek is köszönhető, hogy 2004-ben az első hivatalos Európa Bajnokságot Magyarország rendezte Szilvásváradon, gyönyörű környezetben.
Ezek a sportágak minden korosztálynak örömet és lehetőséget nyújtanak a megmérettetésre. A különböző korosztályos kategóriákban a 60 évesek ugyanúgy tudnak egymással versenyezni, mint az óvodások, vagy a kisiskolások.
Aki pedig nem akar versenyezni, csak a futás/kocogást együtt élvezni legjobb társával, annak ajánljuk a canicrosst és a bikejöringet -maga és kutyája örömére .
|