Díszmadarak táplálása
Ani-csajszi 2007.03.30. 21:49
Papagájunk étrendje elég egyhangú lenne, ha csak magkeveréket kapna. Egészítsük ki menüjét zöldségekkel, gyümölcsökkel és állati fehérjékkel.
A díszmadarak, ezen belül is a papagájok táplálása viszonylag egyszerű. A kereskedelemben kapható magkeverékek általában fedezik a szükséges tápanyag- és ásványianyag-mennyiséget. Arra azonban ügyelnünk kell, hogy a madár lehetőleg minél változatosabb táplálékot kapjon, mert egyoldalú táplálás esetén hiánybetegségek alakulhatnak ki. Nézzük, miből álljon táplálékuk!
A madarak alaptakarmányát jó minőségű, csíraképes magokból álló, molymentesített magkeverék képezze. Fontos, hogy az olajos, és lisztes magok aránya megfelelő legyen, így elkerülhetjük az egyoldalú táplálás kialakulását. Kerüljük az előre csomagolt, hőkezelt termékek használatát. Ezen termékek tápértéke, a hőkezelés miatt kb. a felére csökken.
Magkeverék közép- és nagypapagájok részére
A keverék főbb összetevői: sáfrányos szeklice, csíkos napraforgó, kendermag, búza, kukorica, zab, lenmag, árpa, cirok, köles, bükköny, dió, mogyoró, szárított bogyós termények (csipkebogyó, boróka bogyó, galagonya).
Magkeverék kakaduk és ara papagájok részére
A keverék főbb összetevői: nagy szemű csíkos napraforgó, kukorica, cirok, borsó, kendermag, dió, mogyorófélék, kesudió, mandula, zab, szárított bogyós termények (csipkebogyó, boróka bogyó, galagonya).
A magkeveréket dúsíthatjuk különböző takarmány kiegészítőkkel. A hazai madarászok előtt, még kevésbé ismert, de nyugaton már évek óta használt, kiváló étrendi hatású termék a:
- PRESTIGE Nutribird P15 Maintenance (maintenance-fenntartó), egész éven át a takarmányhoz keverve. ORIGINAl és TROPICAL kivitelben.
- PRESTIGE Nutribird P19 Breeding tenyészidőszakban, szintén ORIGINAL és TROPICAL kivitelben. (Én 25 kg magkeverékhez 1 kg Nutribird-öt keverek.)
A papagájok étrendjét ki kell egészítenünk zöldségekkel, gyümölcsökkel, állati fehérjékkel, vitaminokkal, ásványi anyagokkal. Az alábbi táblázattal, felsorolással szeretnék segítséget nyújtani a felhasználható nyersanyagokról:
Lágyeleségek
Gondoskodnunk kell, madarunk állati fehérje szükségletéről is. Állati fehérje bevitel szempontjából a sajt, a túró, a keményre főtt tojás a legalkalmasabbak. (A szalmonella fertőzés elkerülése végett, a tojást legalább 30 percig főzzük!) Kiválóan alkalmasak erre az előre gyártott készítmények is. (pl.: ORLUX, CÉDÉ) Adhatunk még tejes-kenyeret (ez inkább morzsalékos legyen, ne lágy), főtt, száraz csirkehúst. Kiegészíthetjük még étrendjüket hangyabábokkal, lisztkukacokkal.
A lágyeleségek közé sorolom a csíráztatott magvakat is. Legjobb, ha a madarak alaptakarmányát képező magkeveréket csíráztatjuk, így folyamatosan bizonyosságot nyerhetünk annak csírázóképességéről, s ez által frissességéről.
A csíráztatás folyamata: a magokat alaposan átmossuk, majd egy edénybe helyezzük. A magmennyiségtől függően annyi vizet engedünk rá, hogy a magokat ellepje. Ez után hagyjuk állni a magokat körülbelül 24 órát, majd szűrjük le. Alapos mossuk át a magokat és tegyük egy tálba (már ilyenkor is etethető a madarakkal). A tálban szintén egy napig hagyjuk állni (ez a csírázási időszak). A harmadik nap reggelén kerül a madarak elé. Tenyészidőszakon kívül, hetente 1-2 alkalommal, fiókanevelés alatt, és a fiókák szilárd táplálékra szoktatása idején mindig legyen a papagájok előtt!
Az ásványi anyag, valamint a fokozott vitaminpótlásról, valamely multivitamin készítmény kúraszerű adagolásával kell gondoskodnunk. Negyed évente 7-10 napos kúrát iktassunk be. Ilyenkor csak a magkeverék és az ivóvíz legyen a madarak előtt. Sokszor az elfogyasztott, lédús gyümölcsök fedezik a papagájok vízszükségletét és a madár nem fog eleget inni a vizéből. Legjobbak a folyékony vitaminkészítmények, ezek jobban, könnyebben oldódnak a vízben. Kiváló készítmények: JOLOVIT, HEMA, UNIVIT.
A kalcium és a mész pótlására a PRESTIGE kagyló és korall őrleményét, valamint a szépiát javasolnám.
|