Gondozás : Madarat tolláról...Ha van neki |
Madarat tolláról...Ha van neki
Ani-csajszi 2007.03.30. 22:05
Mi van akkor, ha kihullik a madár tolla? Ez a gyakori jelenség se madárnak, se gazdának nem kellemes. Többféle oka lehet, és szerencsére legtöbbször gyógyítható.
A madár éke a tollazata, ezért nagyon elszomorító látvány, mikor kedvenc szárnyasunk - megszabadulva ruhájától - kopasszá és röpképtelenné válik. Sajnos ez a probléma meglehetősen gyakori, főleg a frissen importált madaraknál. A szállítás ugyanis erős stresszhatással jár, mely legyengíti immunrendszerüket, elősegítve ezzel a lappangó betegségek kialakulását, melyek gyakran tollhullással járnak.
A legtöbb esetben - ha nem állt komoly betegség a háttérben - a tollazat a következő vedléssel megújul. De előfordulhat az is, hogy két évet is kell várnunk, míg teljesen rendbe jön a madár tollazata. Nézzük, hogyan és miért szabadulhat meg madarunk - önszántából, illetve akaratán kívül - tollazatától!
Vedlés
A vedlés legtöbbször átmeneti állapot, nem betegség. Természetes, hormonok által szabályozott folyamat, mely évente egy-két alkalommal fordul elő. Ilyenkor a madár lehangolt (fütyörészni sincs kedve), vakarózik és ingerlékeny. Szervezete kissé legyengül, hajlamosabbá válik a betegségekre is. Ezért ilyenkor fokozottan kell ügyelnünk a tisztaságra! Ha látjuk, hogy madarunk hamarosan vedleni fog, akkor ürüléket naponta (de maximum kétnaponta) távolítsuk el és az ülőrúdjait is fertőtlenítsük. A vedlés ideje alatt azonban ne zargassuk, legyünk vele türelmesek és adjunk neki bőségesen fehérjét, zöldséget és vitaminokat. Kalitkáját pedig tegyük napsütötte helyre!
A vedlés azonban lehet stresszhatás következménye is (ijedtében kihullik a tolla). Ez a reakció természetes környezetében, a ragadozó megtévesztéseként alakult ki, de sajnos a fogságban tartott egyedeknél is előfordul. Ezért igyekezzünk nyugodt (cicabiztos) helyet választani neki.
Kopasz helyek kialakulása
Ha a madár testének különböző pontjain jelennek meg a kopasz foltok, annak hátterében többféle betegség (illetve kiváltó ok) állhat:
- Külső parazitás fertőzöttség
- Vitaminhiány
- Hormonális betegség
Ha ilyen tüneteket észlelünk madarunkon, haladéktalanul kérjük állatorvos segítségét, ugyanis a probléma megszüntetéséhez a kiváltó ok ismerete elengedhetetlen.
Szabálytalan tollfejlődés
A kiváltó okok között szerepelhet:
- A kalitkában (vagy volierban) nincs elég hely számára, szárnyait nem tudja kényelmesen kinyújtani
- Tolltüszői megsérültek
- Hiánybetegségben (például vitaminhiányban) szenved
- Esetleg paraziták fertőzték meg
Ebben az esetben is állatorvosi segítségre van szükség.
Tolltüsző-ciszta
Ilyenkor a szárnyakon, a begyen és a hason található tollak tövénél daganatszerű duzzanatok alakulnak ki. Ez a genetikai eredetű betegség többnyire kanáriknál, ritkábban hullámos papagájoknál jelentkezik. A bőr megvastagszik, a toll pedig nem tud áttörni rajta. Állatorvosi beavatkozást igényel eltávolítása.
Tollevés
Ilyenkor a madár az elhullajtott tollakat eszi meg. Nem súlyos betegség, az állat a fehérjehiány pótlása érdekében cselekszik. Ha elegendő fehérjét adunk madarunknak, eláll e szokásától!
Tolltépés
Ez a betegség kizárólag fogságban tartott és értelmes madaraknál alakul ki, ugyanis a természetben, minden - számukra fontos - testi és lelki szükségletük kielégíthető. A tolltépést okozhatja elhagyatottság, unalom, állandó stresszhelyzet, elnyomott párzási ösztön, és a madarat körülvevő környezet hirtelen változása (például gazda-, vagy párcsere). De a kis mozgástér, a helytelen gondozás, az egyoldalú táplálás, és a különböző betegségek megjelenése is lehet kiváltó tényező. A leggyakoribb ok mégis a magány. Ezért madarunknak vegyünk partnert, ha mi egész nap távol vagyunk!
Összefoglalásul elmondhatjuk, hogy a tollhiány sok mindenre visszavezethető. Ha el akarjuk kerülni, akkor madárkánk igényeinek - legyenek azok táplálkozásbeliek, vagy tartásbeliek - igyekezzünk minél inkább megfelelni.
|