Vedlik a madaram!
Ani-csajszi 2007.03.30. 22:09
A tollak évekénti cseréje miatt a madarak röpképesek maradnak, de néhány fontos dolog azért megváltozik körülöttük. Résen kell lennünk, mikor hívjunk orvost.
A vedléssel a madár régi tollazatát cseréli újra. Nem olyan jellegű vedlésről van szó, mint a kutyák vagy macskák esetében, bár alapjában véve hasonló a dolog, mivel a régi tollak kihullanak és helyükön újak nőnek. Első látásra kissé meglepő, de teljesen normális folyamat.
Repülni azért még tudnak
A vedlés minden madárfajtánál más és más módon zajlik, sőt még az azonos fajtán belüli egyedeknél is eltérő lehet.
Az év adott időszaka, a környezet hőmérséklete, az állat étrendje, valamint a tojásrakás mind-mind jelentős szerepet játszanak abban, mikor fog a madár vedleni és mennyi ideig fog tartani a tollcsere. Minden madár kivétel nélkül legalább évente egyszer vedlik, ami a repülési képességét természetesen nem érinti. Egyes madarak évente akár háromszor is újratollasodhatnak. Bizonyos éghajlatok alatt a vedlés folyamatos, egész éven át tartó folyamat.
Először a begyén és a fején kopaszodik
A vedlési ciklus általában a költési időszak után, nyár végén kezdődik, és a pajzsmirigy vagy hipofízis működésének megváltozása váltja ki. Egyes verébféléknél, mint például a kanárik, a vedlés tavasszal kezdődik és egész nyáron át tart. Először általában a madár begyén és fején cserélődnek le a tollak. Ezt követően a tollazat többi része is megújul, a folyamat a fark- és szárnytollak cseréjével fejeződik be. A procedúra két-három hétig tart, ennek végére valamennyi régi tollat új vált fel. A vedlés alatt megnő a madár étvágya, ezt figyelembe véve kell táplálását megoldanunk. A madarak számára ez megterhelő, stresszes időszak, a betegségekkel szemben is kevésbé ellenállóak ilyenkor.
Mikor forduljunk állatorvoshoz?
Egyes madárfajtáknál tapasztalható a "francia vedlés". Nevét onnan kapta, hogy Franciaországban írták le először ezt a fajta abnormális vedlési folyamatot. Általában hullámos papagájoknál, nimfapapagájoknál és afrikai törpe papagájoknál figyelhető meg. Mindeddig nem ismert, más fajták miért nem hajlamosak a francia vedlésre.
A francia vedlés során az elvesztett tollak cseréje hosszan elhúzódik és általában csak a repülőtollak legnagyobb részének hirtelen kihullása után kezdődik meg.
Feltételezések szerint ezt a fajta vedlést okozhatja vírus, környezetváltozás, örökletes betegség, parazita vagy táplálási probléma. Ha kopasz foltot veszünk észre a madár testén vagy úgy véljük, a vedlés nem a szokásos módon zajlik, keressük fel az állatorvost.
A vedlés gyengíti a madár szervezetének védekező rendszerét, így a betegségeknek is könnyebben áldozatul eshet. Minél előbb sikerül a betegséget diagnosztizálni és kezelni, annál nagyobb az esély a madár felépülésére.
|