A népsűrűség átka
Ani-csajszi 2007.03.30. 22:36
Az ember barátsága veszélyes: amelyik állatot megkedveljük, annak van mitől tartania. A jákópapagáj pedig nagyon kedves, szeretetreméltó jószág...
Annyira megkedveltük a jó beszélőkével megáldott jákópapagájt, hogy mára veszélybe került a fennmaradása. A madárbarátok egyik legnagyobb kedvencéből 9 év alatt csaknem 360 000 példányt adtak el legálisan és valószínűleg ennek sokszorosát értékesítették "kéz alatt".
Sajnos arról nem szól a fáma, hogy hány madár pusztul el az "embertelen" szállítási körülmények alatt, illetve annak következtében. A madarak -, főleg az intelligensebbek - nehezen viselik a szállítást és az ezzel járó stresszhatást. Tovább rontja a helyzetet az utazás alatti zsúfoltság, amihez rossz tárolási feltételek is csatlakoznak. Ettől legyengül a madarak immunrendszere, utat nyitva a fertőzéseknek és egyéb megbetegedéseknek.
Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a madárinfluenza-hisztériának köszönhetően az EU ideiglenesen (2006. december 31-ig) betiltotta a jákópapagáj (másnéven: afrikai szürkepapagáj) importját, intézkedésével valószínűleg 1 millió madár életét mentve meg. A meghökkentően nagy számadat első hallásra irreálisnak hangozhat, de ha figyelembe vesszük, hogy a vadmadár-kereskedelem 93%-a az Európai Unió piacaira irányul, akkor már érthető.
Bár a jákópapagáj szerepel a Veszélyeztetett Állat- és Növényfajok Nemzetközi Kereskedelmét Szabályozó Egyezmény (CITES) listáján, ez még nem óvja meg őt a mértéktelen befogásoktól, végső soron a kihalástól. Ezért a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felvette a kapcsolatot a Brit Királyi Madárvédelmi Társasággal (RSPB) és közösön kezdeményezték a CITES szigorítását. Még nem tudni, hogy lesz-e eredménye a petíciónak, de a vadon élő jákók érdekében reméljük, hogy igen. Hiszen a jákópapagáj tenyésztése már hazánkban is folyik.
|