Gondozás : Növényt az édesvízi akváriumba! |
Növényt az édesvízi akváriumba!
Ani-csajszi 2007.04.02. 15:12
A halhoz jól illik a zöldség - nemcsak a tányéron, de az akváriumban is!
Csak egy jobb dolog van annál, hogy elmélyülten bámuljuk színes halacskáinkat a tiszta, szép akváriumban: ha halaink üde zöld növények között úszkálnak.
A sűrű növényzetű akvárium igazán mutatós és még a halak is szeretik, mert van hol bujkálniuk, játszaniuk és fészket építeniük. No persze ehhez az is kell, hogy olyan halat szemeljünk ki magunknak, amelyik nem legeli le a környezetében lévő zöldet, például aranyhalhoz direkt hülyeség növényeket venni, úgysem értékeli erőfeszítéseinket és megcsócsálja a zöldet.
A növényzet nem kizárólag esztétikai célokat szolgál, hanem segíti az akvárium természetes tisztulását és frissíti vizét. A halak lélegzésük során oxigént vesznek fel, és szén-dioxidot lélegeznek ki, bár persze máshogyan, mint mi. A növények a szén-dioxidot használják fel (fotoszintetizálnak), cserébe oxigént "lélegeznek ki" a maguk szintén sajátos módján.
Amikor berendezzük akváriumunkat, azért egyből szereljünk fel szűrő-levegőztető berendezést is. Ez már csak az ürülék eltávolítása miatt is szükséges, de mindemellett friss oxigént is ad a halaknak - ugyanis a növény fotoszintetizálása hasznos és becsülendő, de nem elegendő. A kerti tavakban (ha nincs körbebetonozva) természetesen nincs szükség ilyesmire, tavunk magától tisztul és levegőzik.
Előbb a növény, aztán a hal
Az akváriumvásárlás semmi esetre se legyen hirtelen felindulásból elkövetett tevékenység, hanem aludjunk rá egyet, és ha még másnap is ugyanannyira akarjuk, akkor ugorjunk neki és tervezzünk el mindent. Ezzel elkerülhetjük, hogy az egyébként is költséges hobbi még költségesebb, viszont sokkal eredménytelenebb legyen. Persze sikertelenség a gondos tervezés ellenére is előfordulhat, de legalább a mi lelkiismeretünk tiszta. Először válasszunk halat. Természetesen csak gondolatban. Utána válasszunk akváriumot, megfelelő méretűt, minél nagyobb, annál jobb, de ezt már vegyük is meg.
Ezt követően vásároljuk meg a beleillő növényeket is. Az akváriumot, és minden egyéb belehelyezendő dolgot (köveket, díszeket, ágakat) jól tisztítsunk meg, sőt az sem árt, ha kifőzzük azokat. A nagyobb szemcseméretű sóder jól tartja a növényeket, így érdemes azt aljzatként használni. Ha vandál természetűek a halak, akkor inkább kvarchomokot válasszunk aljzatnak, és a növényeket külön kis edénykékbe ültetve tegyük az akvárium aljára. A növények ültetéséhez legalább 6-8 cm vastag aljzatréteg kell, nagyobb gyökérzetű növényekhez 10-15 cm is szükséges lehet. A növények elrendezése magasság (a magasabbak a hátra, az alacsonyabbak előre) és azonos család szerint történjen.
A pH meghatározó
A növények berakása előtt ellenőrizzük a víz pH-ját, ami akkor jó, ha nagyjából semleges (pH 7). Ha véletlenül mégsem lenne az, akkor se törjünk össze, - bár jobb elkerülni a kemikáliák alkalmazását - tegyünk bele egy kis vízlágyítót. Töltsük fel félig az akváriumot és rakjuk bele a növényeket. A növények gyökerét fazonírozzuk meg egy picit, de csak érzéssel, a gyökerükhöz pedig tegyünk tápsó tablettát. Először kissé megtépázott és elhasznált hatást fognak kelteni, de ha mindent jól csinálunk, majd összeszedik magukat. Érdemes jól beásni a növényeket, - pláne, ha destruktív lelkületű halat szeretnénk - hogy a vízcserénél se ússzanak fel. Ha már alaposan rögzítettük minden növény gyökerét, feltölthetjük teljesen az akváriumot. Ezután ellenőrizzük a víz hőfokát, állítsuk be a kiválasztott hal igényeinek megfelelően. Ne izguljunk a növények miatt, 21-27 °C-ig jól érzik magukat, ami általában a halaknak (többnyire 23-27 °C) is megfelelő.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a növények is élőlények, így tápanyagra és fényre van szükségük az életben maradáshoz. Persze a halak mellett külön megvilágításról nem kell gondoskodnunk, erre csak addig van szükség, amíg nem rakjuk be a halakat az akváriumba.
Általában 5 liter vízre elegendő az 5 wattos megvilágítás. A mesterséges megvilágítás azonban nem pótolja a természetes fényt, nélküle a növények életképtelenek lennének. A közvetlen napsütést viszont kerüljük, hacsak nem az algásítás a cél, úgyhogy inkább ne tegyük az akváriumot az ablakba.
Nos, ha ügyesek voltunk és már begyökeresedtek a növényeink (általában 1-2 hét), és a víz pH-ja még mindig 7 körül mozog, akkor indítsuk be a légszűrőt és közben elmehetünk a boltba halat venni. Ha már ennyi energiát fektettünk a berendezésbe, akkor ne essünk kísértésbe, és ne aranyhalat vegyünk, mert pár nap leforgása alatt kigyomlál mindent, amit nem betonoztunk bele eléggé. Ellenőrizzük a nitráttartalmat, és kövessük az édesvízi akvárium beállításának menetét. Ahogy nőnek a növények, úgy lesz egyre kiegyensúlyozottabb az akvárium biológiai körforgása.
Milyen növényt ültessünk?
Nem egyszerű a választás, hiszen több száz faj közül választhatunk, íme néhány, a legegyszerűbben gondozhatók közül:
Közönséges valiznéria (Wallisneria spiralis) Átokhínár (Elodea canadensis) Süllőhínár (Ambulia sp.) Hygrophila fajok Echinodorus fajok Vízicsillag (Ludwigia sp.)
Persze ha nők vagyunk, akkor úgysem az lesz az elsődleges szempont, hogy mennyire egyszerűen gondozható, hanem inkább az, hogy melyik növény szebb és melyik szín megy jobban a szoba berendezéséhez. Ha ez alapján vásárolunk, akkor tartsuk szem előtt, hogy a vörös és a világoszöld növények fényigénye magasabb, mint a sötétzöldeké. Ha tehát gyenge a megvilágításunk, akkor ne vegyünk fényigényes növényeket, mert azok hamar kipurcannak nálunk és kezdhetjük elölről a növényvásárlást.
|