Ne halazzunk zavarosan!
Ani-csajszi 2007.04.02. 15:14
Az akváriumi víz folyamatos szűrésre, tisztításra szorul. Bemutatjuk a szűrési módszereket, tisztaság-teszteket és azt is, hogyan tegyünk szert friss vízre.
A halaknak a víz olyan, mint nekünk a levegő. Abban élnek, esznek, lélegeznek, egyszóval abban léteznek. Ha ebbe belegondolunk, akkor megértjük, hogy miért is olyan fontos a kiváló vízminőség. Tehát ha egészséges halakat szeretnénk, akkor nem érdemes spórolnunk a szűrőberendezésen. Ez ugyanis elengedhetetlen feltétele a halak életben tartásának és sok esetben tenyésztésüknek is.
Mi van a vízben?
De mi is a víz? Ha azt gondoljuk, hogy csupán H2O, akkor bizony nagyot tévedünk. A nyomelemeken kívül még számos más oldott anyag található (vagy termelődik) a vízben, amelyeknek pozitív vagy negatív élettani hatása van a halakra. Ilyenek például a feleslegesen beszórt eleségből képződő, valamint a halak által termelt bomlástermékek, melyek (egy bizonyos koncentráció felett) károsan hatnak a halakra. A bomlástermékek koncentrációja csökkenthető a rendszeres (részleges) vízcserével, de megfelelő szűrésre mindenképpen szükség van. A mechanikai szűrő a vízben lebegő anyagokat távolítja el, emellett - ha kisebb teljesítményű szűrőről van szó - némi biológiai szűrést is végez.
Szükséges a biológiai és kémiai szűrés?
A biológiai szűrés a mechanikai szűrésnél általában lassabb átfolyású technika: főleg itt telepednek meg a különböző baktériumok, melyek a lebontásban vesznek részt.
Megemlítendő még a kémiai szűrés is, melynek akkor van szerepe, ha valamilyen vegyszer (pl. gyógyszer) vagy egyéb nemkívánatos kémiai anyag kerül a vízbe, ezeket ugyanis az aktív szén megköti (a színanyagokkal együtt). Azonban nagyon fontos megjegyezni, hogy az aktív szenet csak időszakosan szabad használni.
A víz minősége, hőmérséklete tehát kényes kérdés, nem megfelelő beállítása vagy fertőzöttsége esetén hamar befellegzik egész halállományunknak. Sok kezdő akvarista minden igyekezete ellenére mégis tehetetlenül szemléli, hogy halai fokozatosan gyengülnek és elpusztulnak. Bár a pusztulás oka többnyire összetett, azért nem árt figyelmet fordítanunk a halak egyéni vízigényeinek betartására és a vízminőség rendszeres ellenőrzésére.
A víz beszerzése
A víz beszerzése az édesvízi akvárium feltöltéséhez többféle módon történhet. Használhatunk csapvizet (amit azonban mindig hosszan pihentessük feltöltés előtt), esővizet, kútvizet (sajnos egyre ritkábban alkalmas), szükség esetén desztillált vagy ioncserélt vizet. A friss vízzel is óvatosan kell bánnunk, mert nem feltétlenül tiszták.
Az esővíz felfogására használhatunk nejlonfóliát, de az ereszcsatorna vizét is összegyűjthetjük (de az első eresztést, ami lemossa a tetőt, öntsük ki). Az esővizet is szellőztessük át, mielőtt az akváriumba öntenénk. Első esővízgyűjtésünk után ajánlatos alaposan leellenőrizni a víz paramétereit és pl. csigákkal tesztelni, hogy használható-e akvarisztikai célokra.
|