Tűzhasú gőte
Ani-csajszi 2007.04.04. 15:07
Mint minden gőte, a tűzhasú gőte is kétalakú. Lehet szárazföldi is, persze ez hosszabb idő múlva következik be.
Mint minden gőte, a tűzhasú gőte is kétalakú. Lehet szárazföldi is, persze ez hosszabb idő múlva következik be. Ha kimászik, akkor kiszárad, de ha egyedül képes átalakulni szárazföldivé, akkor nem. Az átalakulás nem törvényszerű.
Története
Ezeknek a szalamandrákhoz tartozó gőtéknek az őshazája Japán, valamint Kína keleti része.
Leírása
Az állatok kb. 10 cm nagyra nőnek. A nőstény teltebb, a hím karcsú, a hátsó lábai kicsit vastagabbak, a kloákája kétoldalt duzzadtabb (herék), de ez csak a tavaszi párzáskor látható. A hason élénkvöröstől a narancssárgáig változó szabálytalan sötét foltokat találunk, innen ered a "tűzhasú" elnevezés is.
Beszerzése
Ez az egyik leggyakrabban előforduló gőtefaj, amelyet rendszeresen megtalálhatunk az állatkereskedésekben. Könnyen tarthatók fogságban, ahol kimondottan vízi élőlényként viselkednek és igen könnyen szaporíthatók is.
Az állat helyének kialakítása
A tartásuk mind akvaterráriumban, mind akváriumban lehetséges. Az akváriumba javasolt valamilyen pihenőhely - kő, gyökér, széles levelű vízinövény - elhelyezése, amire a gőték kimászhatnak. Ha akvaterráriumban tartjuk őket, akkor a terrárium egyharmad része víz legyen.
Etetés-itatás
Etetésük nem okoz problémát, gyakorlatilag mindenre vadásznak, ami mozog. A tubifexet csomókban kapják, a vörös szúnyoglárvát (élő, fagyasztott) különösen szeretik.
Gondozás
Vigyázni kell a medence teljes letakarására, mert könnyen kimászhatnak. Elég gyorsan közlekednek a talajon, de hamar kiszárad a bőrük és elpusztulnak.
Szaporítás
Szaporításuk nem bonyolult, de télen szükséges pihentetni őket, hogy tavasszal a szaporodás megtörténjen. A téli pihenéshez a vízhőfok 7 °C-ra való lehűtését javasolják, tehát télen az állatok medencéjét felesleges fűteni.
|