Chilei rózsaszín tarantula
Ani-csajszi 2007.04.04. 20:22
Ha lúd, legyen kövér - ha pók, akkor legyen szelíd. Ezért is ajánlom mindenkinek az alább bemutatott rózsaszín jószágot, sok szeretettel.
Madárpókot szeretnénk, de nem tudjuk, hogy milyet vegyünk? Nos, elsőre érdemes egy viszonylag igénytelen és nem túl agresszív pókot beszereznünk. Egy ilyen pók is lehet színes, látványos, ráadásul jól viseli a kezdő madárpóktartók ügyetlenségeit is.
Kezdésnek például tökéletes a chilei rózsaszín tarantula (Grammostola rosea). Származásából adódóan jól viseli a klímaváltozásokat és a nomád körülményeket. De ha nem akarjuk próbára tenni tűrőképességét, akkor igyekezzünk terráriumában 18-27 °C fokot és 60-70%-os páratartalmat tartani.
A megfelelő páratartalom eléréséhez ne spricceljük se terráriumát, se őt, inkább tegyünk egy vízzel teli edényt a "lakásába". Jó ötlet, ha egy nagyobb követ is teszünk a vízbe, így - gond esetén - ő és áldozata is könnyebben kilábal belőle...
Nem válogatós
Mivel talajlakó, terráriumát e szerint kell berendeznünk. A terrárium aljára rétegezzünk 3-4 centi nedves tőzeget, majd erre terítsünk egyszerű virágföldet - ez lesz az alap. Ha nem szeretnénk, hogy unatkozzon, berakhatunk neki üreges ágakat és nagyobb köveket is. A nappalt majd ezekben vagy a saját maga által készített üregekben fogja tölteni.
A 14-17 centiméteresre megnövő póknak minimum 25x25x25 cm-es alapterületű terráriumra (viváriumra) van szüksége. Arra ügyeljünk, hogy jól szellőző legyen. Ez könnyen megoldható, ha rozsdamentes fémhálóval takarjuk le a tetejét.
Szerencsére chilei pókunk a táplálékban sem válogatós. Nyugodtan adhatunk neki tücsköt, lisztkukacot, rózsabogár-lárvát és újszülött egeret is. Mivel anyagcseréje lassú, sokáig kibírja táplálék nélkül. Ezért is gyakori, hogyha egyszer jóllakott, akkor a következő vedlésig nem eszik. A jól tartott nőstények akár 15 évig vagy tovább is élhetnek.
Néhány jó tanács...
- A pókot - még a legszelídebb fajokat is - egyedül, illetve egyesével tartsuk, saját maguk és társaik biztonsága érdekében.
- A vivárium teteje és ajtaja legyen jól zárható, ugyanis a pók nagy szabadulóművész. Ha mégis sikerül meglógnia, akkor a szoba árnyékos részeiben keressük, vagy éjszaka hirtelen gyújtsunk lámpát.
- Még a kevésbé veszélyes fajok csípése is fájdalmas, ezért ne adjunk esélyt a marásra.
- Takarításnál használjunk kesztyűt és ne hajoljunk közel, ugyanis - önvédelmi fegyverként - ilyenkor potrohszőreit is bevetheti. Ezek a szőrszálak horgosak és irritáló anyagokat tartalmaznak. Ha a pók veszélyben érzi magát, kilövi ezeket a szőröket, melyek fennakadva a bőrön hosszú ideig kellemetlen fájdalmat okoznak.
|