Sporpió
Ani-csajszi 2007.04.04. 20:42
Kétféle skorpió van: az egyik a sebészetre, a másik a toxikológiára tud beutalót szerezni - állítják a skorpiótartók. Lássuk, mitől kell jobban félni!
Ha ismerőseink már semmin nem hökkennek meg, akkor dobjuk be a következő tényt: skorpiót tartunk kutya helyett. Ez a megjegyzés általában jótékony megrökönyödést vált ki embertársainkból.
A skorpió a világ sok táján megtalálható - főleg a skorpiótartó terraristáknak köszönhetően. Persze, nem véletlen a széleskörű elterjedése, ugyanis egyike a legősibb szárazföldi ízeltlábúaknak.
A végzetes utópotroh
Annak ellenére, hogy a skorpió éjszakai állat, a látása gyenge, ezért többnyire a tapintószőrei segítségével - néha a talaj rezgései alapján - tájékozódik. Kisebb rovarokkal táplálkozik, melyek levadászásához, illetve megbénításához az utótestén lévő méregtövist használja. A nagyobb egyedek azonban egereket is üldözőbe vesznek. A támadás során a préda idegközpontját bénítják meg. A mérget azonban nem pazarolják feleslegesen, ugyanis a vadászat során elhasznált mérgező vegyület csak 2-4 hét elteltével termelődik újra.
Mi mekkora?
Több mint 2000 skorpiófaj ismert, és - bár mindegyik rendelkezik méregtövissel, - csupán néhányuk veszélyes. Hogyan dönthetjük el, hogy amelyikkel mi találkoztunk az veszélyes-e vagy sem? Ha van elég időnk, akkor hasonlítsuk össze az ollók és az utópotroh méretét.
Az a faj, amelyiknek nagy és erős ollója, de kicsi, vékony utópotroha van, az inkább az ollóját hívja segítségül vadászatkor. De ha az olló kicsi, az utópotroh viszont hatalmas, akkor jobb, ha elővigyázatosak vagyunk, mert minden bizonnyal veszélyes méreg van a tarsolyában. Ha nincs időnk mérlegelni a testméreteit, akkor tételezzük fel, hogy veszélyes és fussunk el gyorsan.
Természetesen a fajtól és a méreg legutóbbi használatának időpontjától is függ a csípés erőssége. Ha valakitől azt halljuk, hogy "ha kellően elővigyázatosak vagyunk, akkor nem történhet semmi baj", akkor a továbbiakban kezeljük fenntartásokkal az embert.
Rejtőzködő életmódot folytat
Lakóházként a sima üvegű terrárium ajánlott számukra, mérete az állat testének legalább háromszorosa legyen. Fontos, hogy minden esetben fedjünk le az otthont, ugyanis az erőteljesebb utópotrohhal rendelkező fajok az üvegoldalak illesztésénél is képesek felmászni. A trópusi fajoknál ajánlott a melegítő lámpa használata (ezt éjjelre kapcsoljunk ki). Szeret bújócskázni, ezért rakjunk be otthonába lapos köveket és fadarabokat.
Csipeszt a kézbe!
A skorpió nem szereti a társas életet, ezért inkább egyedül tartsuk. Ha kedvünk támad pókszabású állatunk "babusgatására", akkor az utópotrohánál fogva csipesszel emeljük ki a helyéről. Mindig legyünk nagyon óvatosak, ne engedjük szabadon! Ha halálra rémiszti a szomszédot, mi megyünk börtönbe...
Aki szeretne skorpió felfedezőtúrára indulni, annak nem kell messzire mennie, ugyanis hazánk déli fekvésű erdeiben is él egy képviselőjük, a kárpáti skorpió (Microbuthus pusillus). Ha őt nem találnánk meg, akkor látogassuk meg a Budapesti Állatkertben családtagjait.
|