Gondozás : Ha a hüllőnk kiugrik a bőréből |
Ha a hüllőnk kiugrik a bőréből
Ani-csajszi 2007.04.04. 21:21
A vedlés hüllőnek és gazdának egyaránt izgalmas folyamat. Segítsünk kedvencünknek, hogy átvészelje a nehéz napokat.
A kígyók és a gyíkok növekedésük során számtalanszor ruhát cserélnek. Ezt persze nem divathóbortból teszik, hanem amikor már kicsinek bizonyul az előző takaró, levetik bőrüket és helyére új, testméretüknek megfelelőt növesztenek. Majd bizonyos idő elteltével megismétlik e folyamatot. A vedlés gyakorisága azonban nemcsak a növekedéstől, hanem az állat korától, a táplálék mennyiségétől és a hőmérséklettől is függ. Általánosságban azért elmondható, hogy a kifejlett kígyók évente 3-4 alkalommal, a fiatalok akár 8-12-szer, míg a gyíkok ennél is gyakrabban cserélgetik "ruhájukat".
Vedléselőkészítő
Ha kedvencünk vedléshez készülődik, akkor az azt megelőző pár napban már nem vesz magához táplálékot, hogy felkészítse magát és bőrét az "öltözésre". Amint elkezdődik a folyamat, már számunkra is láthatóvá válik: a régi és az új hámréteg közé először egy tejszerű folyadék szivárog, amely elválasztja egymástól a két bőrt, ezzel kissé matt-szürkés színűre festve hüllőnket .
Mivel a legtöbb kígyó, de még a gyíkok közül is jó páran nem rendelkeznek külön szemhéjjal, így a szemet borító hártyát szintén levedlik, ami átmeneti vakságot idéz elő náluk. Nem árt tehát ilyenkor óvatosabban nyúlkálnunk a birodalmukban, hiszen látásuk hiánya bizalmatlanná teszi őket, így könnyebben odakapnak a kezünkhöz, még akkor is, ha erre soha nem volt korábban példa.
Hogyan segítsünk?
Megkönnyíthetjük vagy elősegíthetjük kedvencünk számára a vedlést, ha naponta 2-3-szor langyos vízzel bespricceljük a terráriumot. Ezzel növeljük a páratartalmat, ami felpuhítja a bőrt, ezáltal könnyebben kibújik belőle. Emellett ne feledkezzünk meg a fürdőkádról sem, ami akkora legyen, hogy az állat kényelmesen elférjen benne (vagy akár még úszhasson is egy jót).
A kígyóknál a vedlés utolsó szakasza a leglátványosabb, ekkor reped fel ugyanis a fejen a bőr és az állat tekergőző mozdulatokkal bújik ki a régi csuhából. Olyan ez, mintha újjá születne. Ha hüllőnk kibújt a bőréből, akkor a levedlett réteg már felesleges, tehát vegyük ki a terráriumából, szárítsuk meg s, ha kedvünk tartja büszkén mutogassuk barátainknak. :)
A gyíkok néha segítségül hívják a kiálló sziklákat, faágakat a végső vedlési fázisban: azokhoz dörgölőzve próbálnak megszabadulni a régi, nem kívánt bőrtől. Sőt néha még a szájukkal is tépik az elöregedett takarót.
|